Nowe obostrzenia. Jak pobrać certyfikat covidowy? [INSTRUKCJA]

Od 15 grudnia w Polsce obowiązywać zaczną nowe obostrzenia epidemiczne, na mocy których zmniejszony zostanie limit miejsc m.in. w miejscach kultury czy restauracjach. Będą one mogły zostać zwiększone jedynie dla osób zaszczepionych, które okażą Unijny Certyfikat COVID. Jak go pobrać?

We wtorek 7 grudnia przedstawiciele resortu zdrowia poinformowali, że mają zamiar wprowadzić szereg nowych obostrzeń w związku z trudną sytuacją epidemiczną. Od 15 grudnia z 50 do 30 proc. zmniejszone zostaną m.in. limity osób w restauracjach, kinach, hotelach, knajpach, teatrach, obiektach sportowych czy kinach. Pełną listę nowych obostrzeń znajdziesz TUTAJ. Zwiększyć limity będzie można jedynie dla osób zaszczepionych, pod warunkiem, że okażą swój certyfikat covidowy.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Unijny Certyfikat COVID. Jak go otrzymać? Gdzie trzeba będzie go pokazać? 

Unijny Certyfikat COVID przyznawany jest osobom, które otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19 (kraje Unii Europejskiej same decydują o tym, czy wymaga się pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymaga się pełnego zaszczepienia). Certyfikat pozostaje ważny przez rok od daty pełnego zaszczepienia. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie dawki przypominającej - ważność certyfikatu zostaje wydłużona o rok od tej daty. 

Jak wynika z ogłoszonych we wtorek informacji, certyfikat covidowy niebawem może przydać nam się w wielu sytuacjach. Organizator lub przedsiębiorca, który będzie chciał wpuścić do swojego lokalu więcej osób niż we wskazanych limitach, będzie musiał sprawdzić certyfikaty klientów. Eksperci szybko zauważyli, że zalecenia dotyczące weryfikacji są "martwe", ponieważ nie mają podstawy prawnej. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał jednak we wtorek, że przygotowywana jest odpowiednia ustawa, która ureguluje tę kwestię.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Unijny Certyfikat COVID. Jak go pobrać? 

Aby pobrać paszport covidowy na smartfona, konieczne jest pobranie aplikacji mObywatel, którą można znaleźć zarówno w sklepie AppStore, jak i Google Play. Jeśli uda nam się już pobrać aplikację, należy ją włączyć i nacisnąć okrągły przycisk z wielkim plusem, a następnie się zalogować. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w ikonkę z trzema paskami w prawym górnym rogu ekranu. Wtedy wysunie się panel, na którym wybieramy opcję "Dodaj nowy dokument". Na samym szczycie listy powinien widnieć Unijny Certyfikat COVID. Wybieramy go, zapoznajemy się z treścią regulaminów, a następnie je akceptujemy. 

Później musimy potwierdzić swoją tożsamość przez profil zaufany lub swój bank. Po weryfikacji certyfikat powinien znaleźć się na naszym profilu w aplikacji. Jeśli nadal nie udaje nam się go znaleźć, pamiętajmy, aby zaktualizować aplikację do najnowszej wersji. Poniżej zamieszczamy film z dokładną instrukcją pobrania certyfikatu.

 

Co, jeśli ktoś nie chce mieć dokumentu w aplikacji w smartfonie? Wówczas możemy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl przy pomocy profilu zaufanego lub konta w banku. Na górze strony po jej prawej stronie znajdziemy zakładkę "Certyfikaty", po przejściu na stronę przy certyfikacie szczepienia, klikamy "Pobierz kod QR". Wówczas pojawi się opcja pobrania certyfikatu w formie pliku PDF. Pobieramy go na komputer i drukujemy. W ten sposób możemy zawsze mieć przy sobie wersję papierową zaświadczenia

Więcej o: