Boże Narodzenie 2021. Kiedy ubrać choinkę? Skąd przyszedł do nas ten zwyczaj?

Kiedy ubrać choinkę zgodnie z tradycją? Skąd wziął się ten zwyczaj? Co symbolizują ozdoby wieszane na świątecznym drzewku? Przedstawiamy odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób zastanawia się więc, kiedy jest najlepszy moment, by ubrać choinkę. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Boże Narodzenie 2021. Ubieranie choinki - skąd wziął się ten zwyczaj?

Zwyczaj ubierania choinki na święta pojawił się w Europie po raz pierwszy w Niemczech już w XVI wieku. Drzewka przystrajano wówczas przede wszystkim jabłkami i papierowymi ozdobami; zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter. I tak na przełomie XVIII i XIX wieku, a więc dość późno, niemieccy protestanci przenieśli tę praktykę do Polski. Początkowo przyjęła się ona głównie wśród arystokracji, na wsi pojawiła się zaś dopiero w okresie międzywojennym. W wigilijny wieczór pod choinką układane są prezenty pozostawione przez Świętego Mikołaja lub jego lokalne odpowiedniki. 

Więcej na temat świąt Bożego Narodzenia przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Miasto z piernika w Kolejkowie we Wrocławiu Wrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Kiedy ubrać choinkę?

Zgodnie z tradycją choinkę ubiera się w dniu wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. W wigilijny poranek rodzina gromadzi się przy drzewku i wspólnie dekoruje je ulubionymi ozdobami. Wiele osób nie chce jednak czekać z tym rytuałem do ostatniego momentu, przedwigilijny czas rezerwując na przygotowania do świąt, gotowanie czy sprzątanie, stąd też nierzadko możemy spotkać się z wcześniejszym przystrajaniem drzewka. W przypadku żywych choinek warto mieć jednak na względzie, że jeśli przyniesiemy je do domu zbyt wcześnie, do świąt mogą już nie dotrwać.

Życzenia na Boże Narodzenie. Lista najpiękniejszych życzeń i rymowanek Życzenia na Boże Narodzenie. Lista najpiękniejszych życzeń i rymowanek

Symbolika ozdób choinkowych

Choinka sama w sobie symbolizuje źródło życia, a więc i samego Jezusa Chrystusa. Nie bez znaczenia są jednak także ozdoby, którymi ją przystrajamy. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • gwiazda - często spotykana w postaci szpica ozdabiającego czubek choinki; symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do Jezusa w stajence
  • jemiołę - symbol płodności, szczęścia i miłości;
  • jabłka - symbol zdrowia i urody;
  • świece - symbol światła Chrystusa; dziś zamiast nich wykorzystuje się głównie lampki choinkowe;
  • okrągłe bombki - symbol ciągłości powtarzalności życia;
  • orzechy - symbol dobrobytu i siły;
  • anioły - symbol opieki sprawowanej nad domem.
Więcej o: