Powrót nauki zdalnej - kiedy uczniowie zaczną naukę z domu? Kogo obowiązują nowe obostrzenia?

Żłobki i przedszkola będą otwarte po 20 grudnia - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. A co ze szkołami?

W środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna. Po tym terminie dzieci wrócą do nauki w trybie stacjonarnym.

Z kolei żłobki i przedszkola - jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia - po 20 grudnia pozostaną otwarte.  

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Nowe obostrzenia w Polsce. Nauka zdalna w szkołach od 20 grudnia

- Utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań - stwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Konferencję prasową poświęconą zmianom w obostrzeniach szef MZ rozpoczął od omówienia aktualnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.

- Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie - wskazał minister. Podał, że średni poziom zakażeń to obecnie ok. 23 tys. - Ten poziom - codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób - utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron - zaznaczył minister.

Więcej informacji o epidemii koronawirusa w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. - Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (…) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (…) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie -  podał.

Szczepienia przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjneMinisterstwo Zdrowia a obowiązek szczepień. "To nie przymus"

W pozostałych województwach odnotowywane są - jak kontynuował - wzrosty. - Bilans jest taki, że od ponad półtora tygodnia jest stabilna sytuacja i, niestety, nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń - zaznaczył. - Scenariusz, w którym mamy do czynienia z utrzymaniem tak wysokiej liczby zakażeń, jeszcze przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się mutacji omikron (…) wymaga podjęcia stanowczych działań - podkreślił minister.

(PAP) Autorki: Aleksandra Rebelińska, Klaudia Torchała, Katarzyna Lechowicz-Dyl.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: