Pierwszy dzień zimy 2021. Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Początek kalendarzowej zimy przypada zawsze w tym samym dniu, ale kiedy wypada pierwszy dzień zimy astronomicznej? Co ciekawe, wyznacza go grudniowie przesilenie. Kiedy więc zacznie się zima w 2021 roku? Odpowiadamy.

Daty kalendarzowej i astronomicznej zimy znacznie się różnią. Kiedy zatem wypada zima w 2021 roku?

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Zima 2021. Kiedy wypada astronomiczny i kalendarzowy początek zimy?

Data kalendarzowej zimy jest niezmienna, więc co roku wypada w drugiej połowie miesiąca - 22 grudnia. W tym początek kalendarzowej zimy przypada na środę. Sprawa komplikuje się jednak w momencie, gdy trzeba określić datę zimy astronomicznej. Co ciekawe, astronomiczne pory roku pokrywają się z faktycznymi momentami przesileń oraz równonocy.

Wynika z tego, że pierwszy dzień zimy astronomicznej jest ruchomy i uzależniony od przesilenia zimowego. Wówczas słońce góruje w zwrotniku Koziorożca, a my mamy do czynienia z najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej, natomiast na drugiej - południowej - z najdłuższym.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Z powodu stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 lub 22 grudnia i od czasu do czasu 20, lub 23 grudnia. W 2021 roku pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada we wtorek 21 grudnia.

Boże Narodzenie 2021. Duże ocieplenie czy śnieg?

Synoptycy zapowiadają, że przed świętami Bożego Narodzenia będzie mroźno i będzie padać śnieg. Jednak tuż przed świętami ma nastąpić zmiana pogody. Synoptycy portalu Interia.pl zapowiadają, że w czasie świąt w większości kraju prognozowane będą dodatnie temperatury. Oznacza to, że najprawdopodobniej będziemy musieli pożegnać się ze śniegiem, który spadnie  w pierwszej połowie grudnia, gdyż nie utrzyma się on aż do świąt.

Na święta ze śniegiem mają szansę jedynie mieszkańcy województw podlaskiego i lubelskiego, gdzie 24 grudnia spodziewane są niewielkie opady śniegu oraz temperatura do 0 stopni. 25 i 26 grudnia na tych terenach będzie już na plusie.

Więcej o: