Boże Narodzenie 2021. Ewangelia na Wigilię - jaką modlitwę odmawiamy? [TEKST]

Wigilia i święta Bożego Narodzenia to wyjątkowe wydarzenie rodzinne, na które wielu z nas czeka przez cały rok. Wspaniały klimat świąt, obdarowywanie się prezentami i wspólny czas spędzony przy stole. Dla katolików to również coś więcej - ważne wydarzenie religijne, do którego należy się odpowiednio przygotować.

Zgodnie z katolicką tradycją 24 grudnia tuż przed kolacją wigilijną domownicy odmawiają modlitwy i czytają Ewangelię św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie wszyscy uczestnicy wigilijnej kolacji łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia.

Zobacz wideo Nie lubisz ozdabiać prezentów? Oto łatwe sposoby na pakowanie [Pracownia Bronka]

Boże Narodzenie 2021 - modlitwa wigilijna

Według tradycji katolickiej, zanim rozpocznie się wigilijna kolacja, najstarsza osoba z rodziny rozpoczyna modlitwę słowami: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Amen". Następnie zapalana jest świeca na stole, podczas której mówi się: "Światło Chrystusa - Bogu niech będą dzięki". Następnie czytany jest fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2,1-14).

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania

- brzmi fragment ewangelii czytany podczas wigilijnej kolacji, czyli czytanie z Ewangelii według świętego Łukasza.

Należy zakończyć je słowami "Bogu niech będą dzięki". Następnie przechodzi się do modlitwy. Zazwyczaj są to następujące modlitwy: "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu" oraz  "Wieczny odpoczynek" ku pamięci bliskich zmarłych. Po odmówieniu modlitw, zgromadzeni na Wigilii, mogą przejść do łamania się opłatkiem i składania sobie nawzajem bożonarodzeniowych życzeń.

modlitwa (zdj. ilustracyjne)Boże Narodzenie 2019. Ewangelia na Wigilię - jaką modlitwę odmawiamy?

Boże Narodzenie 2021. Tradycje wigilijne

Zgodnie z tradycją wigilijny stół powinien być nakryty białym obrusem, a pod nim powinna znaleźć się odrobina  sianka, które symbolizuje żłób, na którym leżał Jezus. Na górze stawiamy talerzyk z poświęconym opłatkiem. Obok niego - zapaloną świecę.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na wielu wigilijnych stołach stawiane jest dodatkowe nakrycie, które przeznaczone jest dla wędrowców. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw.

Więcej o: