Wigilia 2021. Gdzie kupić opłatek wigilijny? Jaka jest jego symbolika?

Boże Narodzenie 2021. Gdzie kupić opłatek? Jaka jest jego symbolika? Jakie jest przeznaczenie kolorowych opłatków, z którymi możemy się czasem spotkać? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Zobacz wideo Niektóre piosenki świąteczne są wspaniałe. Niestety bywają też gorsze

Dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Już niedługo zasiądziemy przy wspólnym stole wraz z najbliższymi, a także połamiemy się opłatkiem z rodziną i przyjaciółmi. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Boże Narodzenie 2021. Tradycja łamania się opłatkiem

Opłatek jest cienkim białym płatkiem chlebowym, wypiekanym z białej mąki z dodatkiem wody. Zgodnie z tradycją chrześcijańską zasiadając do wigilijnej kolacji, zgromadzeni łamią się nim, składając sobie wzajemnie szczere życzenia - opłatek symbolizuje pojednanie, przebaczenie. Sama jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "oblatum" oznaczającego dar ofiarny. Poza Polską zwyczaj ten spotykany jest przede wszystkim na Litwie, jednak możemy się z nim spotkać również na Słowacji, Ukrainie, Białorusi, w Czechach i we Włoszech.

Więcej aktualnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Pierwsze prognozy mówią o ociepleniu

Wigilia 2021. Gdzie kupić opłatek wigilijny?

Wigilijny opłatek kupić można oczywiście w kościele, jednak nie tylko. Znajdziemy go również w sklepach z dewocjonaliami czy marketach, a także w sklepach internetowych. Jego cena wynosi około 10 zł za paczuszkę. Niekiedy zdarza się, że wśród zwykłego opłatka znajdzie się także sztuka w innym kolorze. Kolorowe opłatki wypiekane są z myślą o zwierzętach domowych - nie są one jednak poświęcone. Historia dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami sięga XVI wieku. W ten sposób przydomowe pupile miały ustrzec się przed zarazą czy przemówić ludzkim głosem. Chlebki miały zazwyczaj konkretne kolory - na przykład czerwone dla koni, żółte dla psów.

Więcej o: