Mikołajki 2021. Kiedy wypadają? Skąd wzięło się to święto?

Mikołajki oznaczają nadchodzące niespodzianki. Każdego roku możemy liczyć na drobny podarunek. Święto jest wyczekiwane przez cały rok nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych. W Polsce w tym dniu organizowane są różne akcje charytatywne. Kiedy wypadają Mikołajki? Skąd wzięło się to święto? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Małgorzata Rozenek gotowa już na święta

Mikołajki - co to za święto? Odpowiedź na to pytanie zna chyba każdy z nas. Dzień ten jest świetną okazją do tego, aby nie tylko obdarować swoich bliskich, ale również pomóc najbardziej potrzebującym. Kiedy wypadają? W tym roku celebrujemy je w poniedziałek, jak zawsze 6 grudnia. Nocą podkłada się dzieciom prezenty, w wielu miastach z tej okazji odbywają się akcje charytatywne, a uczniowie wielu szkół wymieniają się podarkami. Wszystko to m.in. po to, aby uczcić pamięć duchownego Mikołaja, który słynął ze swojej empatii i dobrych uczynków. Skąd wzięło się święto? Kim był święty Mikołaj? Sprawdź poniżej.  

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Mikołajki 2021. Kim był biskup z Miry? Legenda o córkach zubożałego kupca

Mikołajki to czas, w którym wspominamy świętego Mikołaja. Znany również jako Mikołaj z Miry czy Mikołaj z Bari, żył na przełomie III i IV wieku. Istnieje wiele legend na temat jego dobrego serca i empatii. Najpopularniejsza opowiada o posagu, jaki ofiarował córkom zubożałego kupca, tym samym ratując je przed sprzedaniem do domu publicznego. Mimo że ojciec panien nie szanował biskupa, ten wrzucał pod osłoną nocy pieniądze przez okno. Kiedy kupiec odkrył, skąd one się biorą, zrobiło mu się wstyd. Od tamtego momentu zmienił swoje życie na zgodne z przykazaniami. W tradycji chrześcijańskiej Mikołaj uznany jest za cudotwórcę oraz patrona dzieci. Już od stuleci, aby uczcić pamięć o nim, osoba przebrana za duchownego rozdaje prezenty.

Więcej o: