Pulsoksymetr. Jak działa? W jaki sposób czytać wyniki? [NORMY]

Pulsoksymetr jeszcze całkiem niedawno wykorzystywany był głównie przez lekarzy. Teraz, ze względu na pandemię koronawirusa, jest coraz częściej wykorzystywany w domach. Jak działa pulsoksymetr? W jaki sposób czytać wyniki? Podajemy normy.

Pulsoksymetr to małe urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji oraz częstotliwości pracy serca, czyli pulsu. Przez długi czas był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Sławę przyniosła mu pandemia koronawirusa, która sprawiła, że coraz więcej ludzi korzysta z niego w domu. Prosty w obsłudze przedmiot nie powinien użytkownikom sprawić kłopotów. Jak działa? W jaki sposób czytać wyniki? Sprawdź. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo U jak dużej części ozdrowieńców po COVID-19 zmiany w płucach nie zregenerują się samoistnie?

Pulsoksymetr. Jak działa?

Urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii. Polega ona na emitowaniu światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Hemoglobina ma zdolność ich pochłaniania.  

Pulsoksymetr oblicza stopień wysycenia krwi tlenem. To nie jest jego jedyna funkcja. Przez fakt, że urządzenie wykorzystuje pulsacyjny sygnał wytwarzany przez krew tętniczą w palcu, możemy zmierzyć również tętno.

Konkurs Szopek Krakowski (zdjęcie ilustracyjne)=Ruszył Konkurs Szopek Krakowskich. Część z nich jest ogrodzona drutem

Pulsoksymetr. Jak go używać? Co zakłóca pomiar?

Wynik badania wykonanego pulsyksometrem podawany jest w procentach. W trakcie pomiaru powinniśmy pozostać w bezruchu. Warto pamiętać, że lakier na paznokciu lub tipsy mogą zakłócić odczyt. Pulsoksymetr można umieścić na:

  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • u noworodków na stopie lub nadgarstku.

Wynik może ostrzec przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej.

Jaki jest prawidłowy wynik badania? Normy

Prawidłowy wynik mieści się w granicy 95 - 98 proc. U osób palących papierosy wynik ten może być niższy - od 92 do 95 proc. U noworodków prawidłowy wynik to 91 - 96 proc. Saturacja poniżej normy to wynik poniżej 90 proc. Taki stan może świadczyć o niewydolności oddechowej i wymaga pilnego skontaktowania się z lekarzem.

Jeśli nadal masz problem z pomiarem, możesz skorzystać ze strony internetowej pulsocare, aplikacji mobilnej PulsoCare bądź infolinii 22 256 53 23. 

Stanisław Karczewski na dyżurze w szpitalu. W tle medyk zajmujący się osobą chorą na COVID-19Stanisław Karczewski o dyżurze: Wszyscy pacjenci niezaszczepieni

Więcej o: