27 grudnia dniem wolnym od pracy? Mamy nowe święto państwowe

Polskie władze zadecydowały, że 27 grudnia będziemy obchodzić święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy z tej okazji będziemy mieć wolne od pracy?

27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy w historii będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzień ten ma upamiętnić zwycięski zryw powstańców z Wielkopolski, którzy w latach 1918-1919 walczyli przeciwko Republice Weimarskiej o zwrot ziem znajdujących się pod zaborem pruskim. Powstanie wyrażało dążenia ludności polskiej do własnej państwowości było również sprzeciwem wobec germanizacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo W Wigilię post nie jest obowiązkowy

Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym został zainicjowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Podpisało się pod nim osiem tysięcy osób. 23 listopada 2021 roku nowe święto państwowe stało się faktem - prezydent Andrzej Duda podpisał wówczas ustawę o jego ustanowieniu.

Tadeusz Rydzyk i znaczek upamiętniający 30-lecie powstania radia Maryja30. urodziny Radia Maryja. Poczta Polska wyemitowała znaczek i kopertę

27 grudnia. Czy to dzień ustawowo wolny od pracy?

Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Wiele osób na to liczy, ponieważ umożliwiłoby to przedłużenie przerwy świątecznej. Mamy jednak złą wiadomość - ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania, a to oznacza, że 27 grudnia pójdziemy do pracy. O tym, że tak będzie, mówił we wrześniu Andrzej Duda. 

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego" - stwierdził prezydent.

Pogoda. Opady śniegu (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. IMGW: Możliwe oblodzenie i intensywne opady śniegu

Więcej o: