27 grudnia - nowe święto państwowe. Czy tego dnia będzie wolne?

Polska ma nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ktory po raz pierwszy będzie obchodzony 27 grudnia. Czy będzie wtedy wolne? Prezydent Andrzej Duda rozwiał wątpliwości.
Zobacz wideo Czy czekają nas drogie święta? Ekspertka odpowiada

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

27 grudnia Polska po raz pierwszy będzie obchodziła Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 23 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jego ustanowieniu. Celem nowego święta państwowego jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 i jest hołdem dla jego bohaterów. Wtedy to mieszkańcy Prowincji Poznańskiej walczyli przeciwko Republice Weimarskiej o zwrot ziem pozostających pod zaborem pruskim. Powstanie wyrażało dążenia ludności polskiej do własnego państwa. Było też wyrazem sprzeciwu wobec nasilającej się germanizacji.

Konkurs Szopek Krakowski (zdjęcie ilustracyjne)=Ruszył Konkurs Szopek Krakowskich. Część z nich jest ogrodzona drutem

Święto państwowe 27 grudnia. Czy to dzień wolny od pracy?

Czy w związku z pojawieniem się nowego święta w kalendarzu możemy liczyć na dodatkowy dzień wolny? Andrzej Duda rozwiewał wątpliwości już we wrześniu, w wywiadzie dla "Głosu Wielkopolski". "Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego" - stwierdził prezydent. "Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta" - argumentował.

Mikołajki (zdjęcie ilustracyjne)Mikołajki 2021. Kiedy wypadają? Co kupić chłopakowi? Jaki prezent dla kolegi z klasy?

Słowa prezydenta się sprawdziły - 27 grudnia nie będzie dniem wolnym, bo ustawa nie przewiduje takiego rozwiązania.

Więcej o: