Święta Bożego Narodzenia. Od kiedy śpiewa się kolędy? Do kiedy można to robić?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z domowym ogniskiem, kolacją z wigilijnymi potrawami, prezentami pod choinką i śpiewaniem kolęd. Ostatnia kwestia nurtuje wielu z nas. Od kiedy do kiedy śpiewa się kolędy? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Najdroższe święta od lat. Jakiego wzrostu cen możemy się spodziewać w grudniu?

Mimo że zagraniczne piosenki puszczane są w rozgłośniach radiowych znacznie wcześniej i wiele osób od końca listopada wyczekuje na hit George'a Michaela "Last Christmas" czy nuci melodię Mariah Carey "All I Want for Christmas Is You", to tradycyjne, polskie, świąteczne pieśni można usłyszeć dopiero od drugiej połowy grudnia. Dlaczego? W czasie adwentu kolędowanie nie jest pochwalane przez Kościół. Nasuwa się zatem pytanie - od kiedy, do kiedy można śpiewać kolędy?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Konkurs Szopek Krakowski (zdjęcie ilustracyjne) =Ruszył Konkurs Szopek Krakowskich. Część z nich jest ogrodzona drutem

Święta Bożego Narodzenia. Od kiedy do kiedy śpiewa się kolędy?

Pytanie o to, od kiedy do kiedy śpiewa się kolędy, nurtuje wiele osób. W liturgii Kościoła katolickiego kolędy powinno wykonywać się od mszy o północy w święta Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia). A co z zakończeniem śpiewania kolęd? Odpowiedź znajdujemy w "Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej" z 2017 roku. 

"Pierwsza niedziela przypadająca po dniu 6 stycznia, czyli po uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywana Niedzielą Chrztu Pańskiego, kończy trwający od 25 grudnia okres Bożego Narodzenia. Następujący po tej niedzieli poniedziałek rozpoczyna już okres zwykły (ściślej jego część pierwszą, trwającą do wtorku przed Środą Popielcową włącznie). Mimo to w polskiej tradycji katolickiej jeszcze przez pewien czas można zachować świąteczny, bożonarodzeniowy wystrój kościołów i domów oraz śpiewać kolędy (i pastorałki) - może tak być do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwyczajowo nazywanym (w naszym kraju) świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Po tym dniu powinno się zaprzestać śpiewania kolęd oraz rozebrać szopki i choinki" - czytamy na stronie Szkoły Słowa Bożego.

Bukiet kwiatów (zdjęcie ilustracyjne) Barbórka 2021. Kiedy imieniny Barbary? Gotowe życzenia dla każdej Basi

Więcej o: