Koronawirus. Jak zrobić test na COVID-19? Porady Ministerstwa Zdrowia

Podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Intrukcje w sprawie wykonania testu możemy znaleźć m.in. na rządowej stronie. Jak wykonać test na COVID-19? Wyjaśniamy

Test na koronawirusa można wykonać w sposób bezpłatny, zgłaszając się przez rządowy serwis internetowy lub odpłatnie, np. w prywatnej placówce medycznej. Gdzie i w jaki sposób można go zrobić?

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

COVID-19. Jak wykonać bezpłatny test na koronawirusa

Jak informuje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, na test w kierunku sprawdzenia zakażenia koronawirusem można zapisać się internetowo (na stronie pacjent.gov.pl). W pierwszej kolejności należy wypełnić dostępny na stronie formularz - w tym celu konieczny jest ukończony 18 rok życia. Jeżeli test ma być wykonany dziecku, formularz musi w tym przypadku wypełnić opiekun. Rządowa strona informuje także, że udzielone w ankiecie odpowiedzi będą miały wpływ na decyzję w sprawie kwalifikacji do wykonania testu.

Szczepienia przeciwko COVID-19Obowiązek szczepień w Polsce? Niedzielski: Pewne grupy powinny mu podlegać

Więcej informacji na temat COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W następnej kolejności należy wybrać jedną z dwóch opcji: "zlecenie online" lub "zlecenie przez konsultanta". W pierwszym przypadku potrzebne będzie zalogowanie się przez profil zaufany. W drugim natomiast, skontaktuje się z tobą konsultant Domowej Opieki Medycznej (w godzinach od 8.00-18.00). Data oraz termin testu zostanie przysłany SMS-em. 

Test na COVID-19. Gdzie jeszcze można wykonać test?

W przypadku, gdy dana osoba nie zakwalifikuje się na bezpłatny test lub potrzebne jest wykonanie go w trybie pilnym, można skorzystać z płatnych testów na koronawirusa. Jak oferują placówki medyczne, test może zostać wykonany jeszcze w ten sam dzień. Listy z punktami wykonującymi test na COVID-19 w twojej miejscowości znajdziesz w Internecie. Należy jednak zwrócić uwagę czy są one obsługiwane przez wiarygodną firmę lub instytucję. 

Virus Outbreak NetherlandsProtest w Rotterdamie. Policja oddała strzały, w centrum stan wyjątkowy [ZDJĘCIA]

Cena testu na koronawirusa waha się w zależności od jego rodzaju. Dostępne są m.in testy genetyczne przesiewowe, testy na przeciwciała czy testy genetyczne RT-PCR. Koszt testu może wobec tego wynieść od ok. 100 zł do nawet 300 czy 400 zł. 

Więcej o: