27 grudnia - czy to dzień wolny od pracy? Mamy nowe święto państwowe

27 grudnia 2021 roku Polska po raz pierwszy będzie obchodziła Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy nowe święto państwowe przewidziano jako dzień wolny od pracy? Prezydent Andrzej Duda rozwiał wątpliwości.
Zobacz wideo Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens?

23 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowegoNarodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchodzone będzie 27 grudnia. Święto upamiętnia zwycięski zryw z lat 1918-1919 i jest hołdem dla jego bohaterów. Wtedy to mieszkańcy Prowincji Poznańskiej walczyli przeciwko Republice Weimarskiej o zwrot ziem pozostających pod zaborem pruskim. Powstanie wyrażało dążenia ludności polskiej do własnego państwa. Było też wyrazem sprzeciwu wobec nasilającej się germanizacji.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Czy 27 grudnia będzie wolne? Prezydent odpowiedział

Czy w związku z pojawieniem się nowego święta w kalendarzu, możemy liczyć na dodatkowy dzień wolny? Andrzej Duda rozwiewał wątpliwości już we wrześniu, w wywiadzie dla "Głosu Wielkopolski". "Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego" - stwierdził prezydent. "Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta" - argumentował.

Słowa prezydenta się sprawdziły - 27 grudnia nie będzie dniem wolnym, bo ustawa nie przewiduje takiego rozwiązania.

Więcej o: