Barbórka, czyli imieniny Barbary, patronki górników, obchodzona jest na Górnym Śląsku od prawie dwóch stuleci. Niepodważalnie to element górnośląskiego dziedzictwa i tamtejszej tożsamości. Dzięki staraniom urzędników z Zabrza święto zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Już 4 grudnia mieszkańcy wyjdą na ulice, aby hucznie celebrować ten dzień, czyli tak, jak nakazuje tradycja i obyczaj.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W dniu 4 grudnia celebrujemy imieniny patronki górników, ciężkiej pracy i dobrej śmierci, św. Barbary z Nikomedii. Według głoszonych legend jej ojciec nie akceptował zmiany wyznania i wiary córki, dlatego przed nim uciekła. Biegnąc w stronę skał, zauważyła podziemną pieczarę, w której znalazła schronienie. Zginęła w męczarniach 4 grudnia 305 roku, bo ojciec doniósł na nią władzom prześladujących chrześcijan.
Jak czytamy na portalu kopalnia.pl, "Barbórka, rozumiana jako święto górników, pojawiła się na ziemiach polskich w XVIII wieku". Do 1971 roku nazwa święta była pisana "Barburka". Językoznawcy z szacunku do śląskiego języka, w którym funkcjonuje słowo "Barbora", postanowili to zmienić.
Jak głosi przesąd, wyśmienita zabawa w Barbórkę jest gwarancją szczęśliwej pracy górników przez cały rok. Zanim jednak to nastąpi, święto rozpoczyna poranna uroczysta msza w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Po wspólnej modlitwie orkiestra maszeruje, grając m.in. swój hymn w górniczych osiedlach oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Organizowane są również koncerty, występy artystyczne i zabawy.