Pulsoksymetr - jak go używać? Jaki jest prawidłowy wynik badania? [NORMY]

Jeszcze kilka miesięcy temu pulsoksymetru używano głównie w szpitalach i przychodniach, ale za sprawą pandemii COVID-19 urządzenie trafiło też do domów. Jak używać pulsoksymetru? Jakie są normy, o których powinniśmy pamiętać, badając saturację?

Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tzw. saturacji. Mierzy także puls. Jeszcze do niedawna używano go głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych czy gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu, ale pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej ludzi ma go w swoich domach.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Pulsoksymetr. Jak działa to urządzenie?

Urządzenie wykorzystuje metodę pulsoksymetrii, polegającej na emitowaniu światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach pochłania fale czerwone i podczerwone w różnym stopniu, w zależności od tego, czy tlen transportuje (mamy wtedy do czynienia z oksyhemoglobiną), czy też jest go pozbawiona (tzw. hemoglobina zredukowana).

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

Pulsoksymetr? Jak go używać?

Pulsoksymetr można umieścić na:

  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • u noworodków - na stopie lub nadgarstku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W trakcie pomiaru powinniśmy pozostać w bezruchu. Warto pamiętać, że lakier na paznokciu lub tipsy mogą zakłócić odczyt - o czym informuje Ministerstwo Zdrowia.

Dni wolne od pracy w 2022 roku. Kiedy najlepiej zaplanować urlop? (zdjęcie ilustracyjne)Dni wolne 2022. Jak zaplanować urlop? Kiedy wypadają długie weekendy?

Badanie pulsoksymetrem. Jaki jest prawidłowy wynik? Normy

Wynik badania podawany jest w procentach. Może nas ostrzec przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej. Prawidłowy wynik mieści się w zakresie 95-98 proc. U palaczy może być niższy - w granicach 92-95 proc. U noworodków prawidłowy wynik to 91-96 proc. Saturacja poniżej normy, a więc niższa niż 90 proc., może świadczyć o niewydolności oddechowej. W takim przypadku należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura bez podatku 2022. Ile wyniosą świadczenia? [TABELA]

Więcej o: