Kiedy ubiera się choinkę? Zgodnie z tradycją, powinniśmy to robić w wyznaczonym dniu

Choć do Bożego Narodzenia zostało jeszcze dużo czasu, to wiele osób zastanawia się, czy może już dekorować swoje domy na święta. Okazuje się, że choinę powinnyśmy ubierać w wyznaczonym dniu. Sprawdź, kiedy wypada.

W sklepach już pojawiły się ozdoby bożonarodzeniowe i dekoracje na choinkę. W radiu zaczynamy słyszeć nasze ulubione świąteczne piosenki, a opady śniegu tylko sprzyjają wczuwaniu się w atmosferę nadchodzących świąt. Czy to oznacza, że już czas ubrać choinkę? Niestety, jeśli chcemy to zrobić, tak jak nakazuje tradycja, musimy jeszcze poczekać.

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy ubieramy choinkę? 

Zgodnie z tradycją choinkę powinniśmy ubierać całą rodziną w wigilię świat Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. Jednak Kościół dopuszcza wyjątki od tej zasady i pozwala na strojenie choinki na tydzień przed świętami, czyli po 14 grudnia. Jednak obecnie wiele osób rezygnuje z tradycji i ubiera drzewko wcześniej, często w okolicach 6 grudnia. Choć zdarzają się i tacy amatorzy świąt, którzy przystrajają dom jeszcze przed końcem listopada.  

Miasto z piernika w Kolejkowie we Wrocławiu Wrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki? 

Choinka jest uznawana za symbol życia i odrodzenia, po raz pierwszy iglaste drzewo pojawiło się podczas świąt Bożego Narodzenia w XVI wieku. Tradycja ubierania choinki narodziła się w Alzacji (północno-wschodnia Francja). Zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, co sprawiło, że choinka szybko zyskała na popularności w Niemczech. Nieco później choinka pojawiła się w Kościele katolickim, a w XIX wieku drzewko stało się również świątecznym elementem w Anglii i Francji. Tradycja ubierania iglastego drzewka przyszła do Polski między XVIII a XIX wiekiem. Najpierw drzewa ubierano w miastach, a następnie zwyczaj ten pojawił się także na polskich wsiach.

Święty Mikołaj (zdjęcie ilustracyjne) Mikołajki 2021. Kiedy wypadają? Pomysły na mikołajkowe prezenty

Więcej o: