Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Kiedy zobaczymy Zimny Księżyc?

Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Już niedługo będziemy mogli zaobserwować ostatnie w tym roku zjawisko, podczas którego nasz naturalny satelita znajdzie się w opozycji do Słońca. Kiedy pełnia księżyca w grudniu? Sprawdź, o której godzinie pojawi się Zimny Księżyc.
Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Pełnia Zimnego Księżyca to ostatnia pełnia w roku, którą możemy zaobserwować na niebie pod koniec grudnia. Ziemski satelita znajduje się wtedy w największej odległości od Ziemi, co oznacza, że Księżyc tej nocy będzie wydawał się o wiele mniejszy niż zazwyczaj. Co ciekawe, jednocześnie będzie znajdował się nad horyzontem dłużej niż w innych porach roku. Kiedy pełnia Księżyca w grudniu? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zimny Księżyc, czyli kiedy pełnia Księżyca w grudniu?

Księżyc co miesiąc dokonuje transformacji i przechodzi przez swoje fazy. W listopadzie mieliśmy okazję podziwiać tzw. Pełnia Bobrzego Księżyca, a w grudniu czeka nas Pełnia Zimnego Księżyca, nazywana również Zimowym Księżycem i Księżycem Długich Nocy. Kiedy nastąpi? Miłośnicy astronomii będą mogli zobaczyć go w niedzielę 19 grudnia o godzinie 05:37.

Warto pamiętać, że lepsza widoczność zjawiska jest poza miastem, gdzie dociera mniej sztucznego światła, które zdecydowanie zakłóca nasze doznania optyczne podczas obserwacji nieba.

Zimny Księżyc. Skąd nazwa grudniowej pełni?

Już starożytni wiedzieli, że pełnia ma wpływ na człowieka. Nazwa grudniowego Księżyca pochodzi z wierzeń, obserwacji i przekonań dawnych ludów. Uważali, że ostatnia pełnia ma w sobie magiczną moc i wpływa na samopoczucie, nastrój i zachowanie i jest odpowiedzialna za zmęczenie, rozdrażnienie czy bezsenność. Zimny Księżyc związany był bezpośrednio z wyjątkowo długimi i ciemnymi nocami oraz panującym mrozem.

Więcej o: