Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Kiedy zobaczymy Zimny Księżyc?

Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Już niedługo będziemy mogli zaobserwować ostatnie w tym roku zjawisko, podczas którego nasz naturalny satelita znajdzie się w opozycji do Słońca. Kiedy pełnia księżyca w grudniu? Sprawdź, o której godzinie pojawi się Zimny Księżyc.
Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Pełnia Zimnego Księżyca to ostatnia pełnia w roku, którą możemy zaobserwować na niebie pod koniec grudnia. Ziemski satelita znajduje się wtedy w największej odległości od Ziemi, co oznacza, że Księżyc tej nocy będzie wydawał się o wiele mniejszy niż zazwyczaj. Co ciekawe, jednocześnie będzie znajdował się nad horyzontem dłużej niż w innych porach roku. Kiedy pełnia Księżyca w grudniu? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zimny Księżyc, czyli kiedy pełnia Księżyca w grudniu?

Księżyc co miesiąc dokonuje transformacji i przechodzi przez swoje fazy. W listopadzie mieliśmy okazję podziwiać tzw. Pełnia Bobrzego Księżyca, a w grudniu czeka nas Pełnia Zimnego Księżyca, nazywana również Zimowym Księżycem i Księżycem Długich Nocy. Kiedy nastąpi? Miłośnicy astronomii będą mogli zobaczyć go w niedzielę 19 grudnia o godzinie 05:37.

Warto pamiętać, że lepsza widoczność zjawiska jest poza miastem, gdzie dociera mniej sztucznego światła, które zdecydowanie zakłóca nasze doznania optyczne podczas obserwacji nieba.

Zima w Wielkiej BrytaniiAtak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

Zimny Księżyc. Skąd nazwa grudniowej pełni?

Już starożytni wiedzieli, że pełnia ma wpływ na człowieka. Nazwa grudniowego Księżyca pochodzi z wierzeń, obserwacji i przekonań dawnych ludów. Uważali, że ostatnia pełnia ma w sobie magiczną moc i wpływa na samopoczucie, nastrój i zachowanie i jest odpowiedzialna za zmęczenie, rozdrażnienie czy bezsenność. Zimny Księżyc związany był bezpośrednio z wyjątkowo długimi i ciemnymi nocami oraz panującym mrozem.

Karty TarotaHoroskop miesięczny - grudzień 2021 [wszystkie znaki zodiaku]

Więcej o: