Studniówka 2022. Kiedy wypada? Czy będą obostrzenia?

Czy studniówki zaplanowane na początek 2022 roku odbędą się zgodnie z planem? Plany maturzystów stoją pod znakiem zapytania, ponieważ w Europie pojawił się nowy wariant koronawirusa - omikron.

Studniówka to potoczna nazwa balu przedmaturalnego, który odbywa się mniej więcej sto dni przed majowymi egzaminami maturalnymi. Bale studniówkowe są organizowane z reguły w styczniu lub w lutym. Wielu uczniów ostatnich klas szkół średnich czeka na tę imprezę z wypiekami na twarzy, nie jest jednak jasne, czy pandemia koronawirusa i obostrzenia nie pokrzyżują im planów.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Studniówki 2022 a omikron. Czy będą obostrzenia, tego wciąż nie wiadomo 

W połowie listopada świat obiegła informacja o nowym wariancie koronawirusa, któremu przypisano nazwę omikron. Jego obecność potwierdzono już na pięciu kontynentach - wiadomo, że dotarł on m.in. do Europy, w tym do sąsiadujących z Polską Niemiec i Czech. Obawiając się konsekwencji, jakie może nieść ze sobą rozprzestrzenianie się tej mutacji, kolejne rządy zaczęły zaostrzać restrykcje. Nie inaczej było w Polsce - minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że omikron może być "game changerem" i ogłosił, że w dniach 1-17 grudnia będą obowiązywać nowe obostrzenia, w tym uszczelnienie granic i zwiększenie limitu osób w takich miejscach jak restauracje czy kina. Czy zaostrzony rygor sanitarny będzie obowiązywał także na początku nowego roku, tego nie wiadomo. O studniówki został zapytany wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, który był gościem programu "Newsroom" WP.

Zima w Wielkiej BrytaniiAtak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

- Dopóki gastronomia funkcjonuje, można pójść do restauracji, do obiektu kulturalnego czy do galerii handlowych, gdzie przecież są bardzo duże ilości osób, to przecież trudno, by w jakiś odrębny sposób reagować i zarządzać w sprawie studniówek i tych imprez, które organizują uczniowie czy ich rodzice - wyjaśnił wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Polityk podkreślił, że obecnie otwarte są kluby oraz dyskoteki, więc nie ma powodu, aby ograniczyć zabawy maturzystów. Wiceminister edukacji dodał, że jeżeli zapadną decyzje, które będą ograniczały funkcjonowanie tego typu placówek, to mogą zostać zakazane lub ograniczone imprezy masowe. 

Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w LublinieLublin. Po fali hejtu uczelnia łagodzi zasady dla niezaszczepionych

Studniówki 2022. Dyrektorzy szkół boją się o bezpieczeństwo uczniów. "Proszenie się o tragedię"

Studniówki 2022 to temat, który zajmuje nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i dyrektorów szkół średnich. "Dziennik Gazeta Prawna" opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że 59 proc. zapytanych przez Ogólnopolskie Forum Nauczycieli i Dyrektorów uważa, że w obecnej sytuacji studniówek nie da się przeprowadzić w sposób bezpieczny. 

- Z jednej strony jest w młodzieży i rodzicach wielka chęć zorganizowania imprez, bo to tradycyjna zabawa, której nie chcielibyśmy nikogo pozbawiać. Z drugiej - szybko rośnie liczba zakażeń, do tego pojawił się nowy, groźny wariant wirusa, omikron, i zgromadzenie w jednym miejscu setek osób jest proszeniem się o tragedię - powiedział dziennikowi dyrektor jednego z największych liceów w Warszawie.

Więcej o: