Adwent 2021. Kiedy się zaczyna? Kiedy zaczynają się roraty? Co to takiego?

Święta Bożego Narodzenia już niedługo. Zanim jednak nadejdą, w Kościele obchodzony będzie adwent. Kiedy wypada w 2021 roku? Czym są msze roratnie?

Adwent to czas w Kościołach chrześcijańskich, który upamiętnia oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. To również okres przed Bożym Narodzeniem, który obejmuje cztery poprzedzające je niedziele. Przyjęło się, że liczba ta nawiązuje do czterdziestodniowej wędrówki Izraelitów przez pustynię po tym, jak Mojżesz wyprowadził ich z niewoli egipskiej. Adwent trwa od 23 do 28 dni, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", oznaczającego "przyjście".

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Adwent, z punktu widzenia liturgii Kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
  • od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

W tym roku adwent rozpoczął się w niedzielę 28 listopada, a zakończy w piątek 24 grudnia, czyli jak co roku w Wigilię świąt Bożego Narodzenia.

Roraty. Czym są? Kiedy się zaczynają? Ile trwają?

Roraty są jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów adwentowych. To msze odprawiane w kościołach o wschodzie słońca. Wczesna pora nabożeństw wyraża oczekiwanie na przyjście Bożego Dzieciątka. Wierni, którzy chcą w nich uczestniczyć, powinni sprawdzić dokładną godzinę rozpoczęcia, bo ta może się różnić w zależności od parafii (zazwyczaj msza zaczyna się między godz. 6 a 6:30).

Nazwa "roraty" pochodzi od pieśni śpiewanej na początku tej mszy - "Rorate caeli desuper", czyli "Spuśćcie rosę niebiosa". Msza roratnia trwa zwykle od 30 minut do godziny. Rozpoczyna się w ciemności, którą rozświetlają tylko świece i lampiony - roratki, przynoszone przez dzieci. Jaśniej robi się dopiero z momentem śpiewania hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Roratki nawiązują do przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.

Więcej o: