Czy 27 grudnia to dzień wolny od pracy? Mamy nowe święto państwowe

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zapisał się w kalendarzu, kiedy prezydent Andrzej Duda przyjął ustawę dotyczącą ustanowienia go nowym świętem państwowym. Nasuwa się pytanie, czy 27 grudnia to dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Czy czekają nas drogie święta? Ekspertka odpowiada

Andrzej Duda podpisał 23 listopada ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Powstanie było wyrazem dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciwu wobec nasilającej się germanizacji. Celem nowego święta jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. Dzień będziemy celebrować w rocznicę wybuchu walk, czyli 27 grudnia. W tym roku wypada w poniedziałek. Czy to dzień wolny od pracy?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Nowe święto państwowe. Czy będzie to dzień wolny od pracy? Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy

W Polsce mamy łącznie 13 dni ustawowo wolnych. Niestety nowe święto państwowe -  Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - nie zasili tej puli. We wrześniu prezydent Andrzej Duda poinformował czytelników "Głosu Wielkopolskiego", że 27 grudnia będziemy zobowiązani stawić się w pracy, a idea święta "ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców". 

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił Andrzej Duda

Więcej o: