Nowe obostrzenia. Jak pobrać certyfikat covidowy? Kto może go otrzymać?

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikronu - od środy 1 grudnia w Polsce obowiązywać będą zaostrzone restrykcje epidemiczne. Zmniejszone zostaną m.in. limity osób w centrach handlowych, sklepach, kościołach czy obiektach kulturalnych. Do limitów nie liczą się osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID. Jak go uzyskać? Skąd pobrać? Odpowiadamy.

Wieczorem 29 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia. 

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Epidemia koronawirusa. Nowe obostrzenia w Polsce 

Zgodnie z rozporządzeniem wydany został m.in. zakaz lotów do niektórych państw afrykańskich. Osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen będą obejmowane natomiast wydłużoną do 14 dni kwarantanną

Zmniejszone zostaną też limity osób w miejscach publicznych, takich jak m.in. siłownie, muzea, galerie sztuki, centra handlowe, hotele, kina. W zgromadzeniach i uroczystościach udział wziąć będzie mogło 100 osób (do tej pory limit wynosił 150 osób). Pełną listę obostrzeń znajdziesz TUTAJ. Do limitów nie zaliczają się osoby zaszczepione. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zima w Wielkiej Brytanii Atak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

Unijny Certyfikat COVID. Dla kogo? 

Unijny Certyfikat COVID dostają osoby, które: 

  • otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; Polska wymaga pełnego zaszczepienia). Certyfikat jest ważny przez rok od pełnego zaszczepienia, a jeśli przyjmiesz dawkę przypominającą, to przez rok od tej daty;
  • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (w Polsce ważny przez 48h);
  • wyzdrowiały po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Gdzie trzeba będzie pokazać certyfikat? Z pewnością przyda on się przy podróżach zagranicznych. Może być potrzebny również, gdy wybierzemy się do miejsca, w którym obowiązuje zmniejszony limit wpuszczanych osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił podczas poniedziałkowej konferencji, że to właściciele obiektów takich jak restauracje czy dyskoteki będą mieli w obowiązku kontrolę liczby osób wchodzących do budynków, a sanepid będzie to weryfikował. Wielu ekspertów uważa jednak, że zalecenia dotyczące weryfikacji certyfikatów covidowych są "martwe", ponieważ nie mają one podstawy prawnej.

Unijny Certyfikat COVID. Jak go pobrać? 

Dokładną instrukcję tego, jak pobrać aplikację mObywatel, a następnie tzw. paszport covidowy można znaleźć na stronie internetowej polskiego rządu. Aplikację mObywatel możemy pobrać z AppStore lub Google Play. 

Cmentarz (zdjęcie ilustracyjne) Ciała chorych z COVID-19 obowiązkowo kremowane? "To bomba biologiczna"

Po zainstalowaniu aplikacji oraz jej włączeniu należy nacisnąć okrągły przycisk z wielkim plusem i się zalogować. Następnie klikamy ikonkę z trzema paskami w prawym górnym rogu ekranu. Po wysunięciu się panelu wybieramy opcję "Dodaj nowy dokument". Wówczas na szczycie listy powinien widnieć Unijny Certyfikat COVID. Wybieramy go, zapoznajemy się z treścią regulaminów i je akceptujemy. 

Dalej potwierdzamy swoją tożsamość przy pośrednictwie profilu zaufanego lub swojego banku. Po zweryfikowaniu tożsamości certyfikat znajdzie się na naszym profilu w aplikacji. Poniżej znajdziecie film z dokładną instrukcją. 

 
Więcej o: