Dodatek osłonowy. Od kiedy? Dla kogo? Czy trzeba składać wniosek? Wszystko, co wiadomo o nowych dopłatach

Dodatek osłonowy to ogłoszone przez rząd wsparcie dla gospodarstw domowych, które ma związek ze wzrostem cen żywności czy energii spowodowanym inflacją. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły programu wsparcia w ramach tarczy antyinflacyjnej. Co wiemy na temat nowych dopłat?

W środę 24 listopada premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej, która ma być odpowiedzią na szalejącą w Polsce inflację. Jednym z elementów programu jest dodatek osłonowy. "W ten sposób zrekompensujemy koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj - w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc." - czytamy na rządowej stronie internetowej

Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

Dodatek osłonowy. Ile wyniesie?

Dodatek ma zrekompensować VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł - podaje rząd. Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Według rachunków rządu z dodatku skorzystać będzie mogło 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać ma zasada "złotówka za złotówkę".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek osłonowy. Kiedy będzie wypłacany? Czy trzeba składać wniosek? 

Świadczenie ma być wypłacane w dwóch ratach w 2022 roku. Szczegóły na temat dodatku osłonowego nie są jeszcze znane, w związku z czym nie wiadomo, jakich formalności trzeba będzie dopełnić, aby go uzyskać. W związku z tym, że wysokość dodatku będzie uzależniona od kryterium dochodowego, można się domyślać, że złożenie wniosku będzie konieczne. 

Więcej o: