Dodatek osłonowy. Od kiedy? Dla kogo? Czy trzeba składać wniosek? Wszystko, co wiadomo o nowych dopłatach

Dodatek osłonowy to ogłoszone przez rząd wsparcie dla gospodarstw domowych, które ma związek ze wzrostem cen żywności czy energii spowodowanym inflacją. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły programu wsparcia w ramach tarczy antyinflacyjnej. Co wiemy na temat nowych dopłat?

W środę 24 listopada premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej, która ma być odpowiedzią na szalejącą w Polsce inflację. Jednym z elementów programu jest dodatek osłonowy. "W ten sposób zrekompensujemy koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj - w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc." - czytamy na rządowej stronie internetowej

Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

Dodatek osłonowy. Ile wyniesie?

Dodatek ma zrekompensować VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł - podaje rząd. Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Według rachunków rządu z dodatku skorzystać będzie mogło 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać ma zasada "złotówka za złotówkę".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zima w Wielkiej BrytaniiAtak zimy w Europie. Śnieżyce w Hiszpanii, prawie metrowe zaspy w Anglii

Dodatek osłonowy. Kiedy będzie wypłacany? Czy trzeba składać wniosek? 

Świadczenie ma być wypłacane w dwóch ratach w 2022 roku. Szczegóły na temat dodatku osłonowego nie są jeszcze znane, w związku z czym nie wiadomo, jakich formalności trzeba będzie dopełnić, aby go uzyskać. W związku z tym, że wysokość dodatku będzie uzależniona od kryterium dochodowego, można się domyślać, że złożenie wniosku będzie konieczne. 

emerytura a umowa zlecenie, zdjęcie ilustracyjnePodatek od nagrody w pracy: czy musisz go zapłacić?

Więcej o: