W środę 24 listopada premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej, która ma być odpowiedzią na szalejącą w Polsce inflację. Jednym z elementów programu jest dodatek osłonowy. "W ten sposób zrekompensujemy koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj - w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc." - czytamy na rządowej stronie internetowej.
Dodatek ma zrekompensować VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł - podaje rząd. Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych:
Według rachunków rządu z dodatku skorzystać będzie mogło 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać ma zasada "złotówka za złotówkę".
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Świadczenie ma być wypłacane w dwóch ratach w 2022 roku. Szczegóły na temat dodatku osłonowego nie są jeszcze znane, w związku z czym nie wiadomo, jakich formalności trzeba będzie dopełnić, aby go uzyskać. W związku z tym, że wysokość dodatku będzie uzależniona od kryterium dochodowego, można się domyślać, że złożenie wniosku będzie konieczne.