Podatek od nagrody w pracy: czy musisz go zapłacić? Jest wyjątek!

Zbliżają się święta, a co za tym idzie, pracodawcy w tym czasie często obdarowują swoich pracowników. Czy musimy zapłacić podatek od nagrody w pracy? Wszystko zależy od tego, za co ją dostaliśmy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z okazji świąt Bożego Narodzenia pracodawca często wręcza swoim pracownikom nagrody pieniężne, lub rzeczowe, ale także vouchery czy bony. Lecz to nie jedyne takie sytuacje jako nagrody od pracodawcy zalicza się też te uznaniowe i jubileuszowe. Musimy pamiętać, że w trakcie roku możemy wygrywać w konkursach oraz otrzymywać nagrody w związku ze sprzedażą premiową. Czy musimy odprowadzać za nie podatek? Za większość z nich nie, za niektóre niestety tak.

Zobacz wideo Nagroda Lewandowskiego obiektem kpin. "Wyglądała, jakby została zrobiona rano"

Podatek od nagrody w pracy. Czy otrzymując jubileuszową i uznaniową musimy zapłacić?

Nagroda jubileuszowa jest nieco innym świadczeniem pieniężnym. Wypłacana jest nie za zasługi, lecz staż pracy. Najczęściej można się spotkać z nią po 20 latach pracy. Zdarzają się jednak miejsca pracy, gdzie nagroda jubileuszowa wypłacana jest znacznie częściej. Wysokość tej nagrody najczęściej stanowi jakiś procent pensji podstawowej pracownika. Podatek od nagrody jubileuszowej uzależniony jest od częstotliwości jej wypłacania. Nagroda jubileuszowa nie zawsze podlega oskładkowaniu. Warunkiem jest minimum 5-letni odstęp czasu między jedną nagrodą a kolejną. Wówczas jest ona wyłączona z opłaty.

Prezentem od pracodawcy może być też nagroda uznaniowa dla pracowników, choć nie powinna być ona zwyczajną formą prezentu, a jedynie, jak wskazuje kodeks pracy, uznaniem dla wybranych pracowników za wzorowe wypełnianie obowiązków, przejawianie inicjatywy i podnoszenie wydajności oraz jakości pracy. Na ten temat wypowiedział się w Interii Bartosz Ulczycki, prawnik z Kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

Kwestia opodatkowania nagród jest jasna, zgodnie z ustawą o PIT nagroda jako przychód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz jest objęta obowiązkiem zapłaty składek ZUS. Jeżeli taka nagroda nie ma formy pieniężnej, lecz jest np. bonem na masaż, drogim piórem lub przejazd ekskluzywnym samochodem, to także nagroda w takiej postaci podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Podatek od nagrody w pracy a nagrody otrzymane w związku ze sprzedażą premiową

Mamy jednak też zła wiadomość dla pracowników. Wygrane w konkursach oraz nagrody otrzymane w związku ze sprzedażą premiową są opodatkowane 10% zryczałtowanym podatkiem od nagród. Wartość wygranych otrzymanych w związku ze sprzedażą premiową jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, tylko wtedy jeśli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł.

Więcej o: