Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Co roku kalendarzowa zima zaczyna się tego samego dnia. Nie jest to data, która się przesuwa. Ta astronomiczna natomiast zmienia swoją datę. Nie są to jedyne różnice między nimi.
Co roku o tej porze wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się kalendarzowa zima. Nasze wątpliwości biorą się stąd, że jej początek nie jest tożsamy z początkiem zimy astronomicznej. Ta kalendarzowa zima zaczyna się co roku 22 grudnia. Warto zapamiętać tę datę, aby w przyszłym roku nie mieć wątpliwości. Potrwa ona aż do rozpoczęcia kolejnej pory roku, czyli wiosny - 21 marca.
Data rozpoczęcia zimy astronomicznej jest ruchoma i uzależniona od terminu przesilenia zimowego. Czyli momentu, gdy słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. Wówczas na półkuli północnej, czyli w naszej szerokości geograficznej, nastaje najkrótszy dzień w roku (gdy tymczasem na półkuli południowej jest to najdłuższy dzień roku). Moment przesilenia zimowego przypada zawsze w trzeciej dekadzie grudnia, ale nie zawsze w ten sam dzień. Zazwyczaj przypada dzień wcześniej, niż początek kalendarzowej zimy i trwa aż do momentu równonocy wiosennej. W 2021 roku pierwszy dzień zimy astronomicznej wypada dokładnie we wtorek 21 grudnia o godzinie 16:59.
Daty rozpoczęcia poszczególnych kalendarzowych pór roku zawsze wypadają tego samego dnia:
Zarówno wiosna, jak i jesień rozpoczynają się zawsze w momencie, gdy mamy do czynienia z równonocą. Z kolei w lecie i zimie — z przesileniem.