Lotfi Zadeh - kim jest bohater Google Doodle? Czym się zajmował?

Automatyk Lotfi Zadeh został upamiętniony przez Google Doodle we wtorek 30 listopada. Czym dokładnie zajmował się naukowiec?

Lotfi Zadeh, a właściwie Lotfi Aliaskerzadeh byl wybitnym, amerykańskim automatykiem, który opracował teorię zbiorów rozmytych i logiki rozmytej.

Zobacz wideo Google Keep - dzięki tej aplikacji nie umknie ci żaden ciekawy pomysł

Lotfi Zadeh. Kim był naukowiec?

Automatyk azerskiego pochodzenia urodził się w 1921 roku w stolicy Azerbejdżanu, a zmarł w 2017 roku w Berkeley (Stany Zjednoczone). Mając 10 lat przeniósł się z rodziną do Iranu, gdzie uczył się w Alborz High School, a następnie studiował na Uniwersytecie Teherańskim. Mając 23 lata, w związku z osiągnięciami naukowymi przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i dwa lata później na Uniwersytecie Columbia zdobył tytuł magistra w zakresie inżynierii elektrycznej. W 1959 roku zdobył został profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim. 

Więcej informacji ze świata technologii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zadeh znany jest przede wszystkim z opracowania teorii zbiorów rozmytych (1965 rok) oraz logiki rozmytej. Automatyk otrzymał także wiele doktoratów honoris causa. Akademicki tytuł honorowy nadała mu także Politechnika Śląska w Gliwicach. W 1993 roku naukowiec został wyróżniony także honorową profesurą od rządu Azerbejdżanu. 

Google Doodle. "Lotfi był bardzo uparty"

Jak wspomina Google Doodle, 30 listopada wypada dzień, w którym Lotfi Zadeh przedstawił teorię zbiorów rozmytych. Na swojej stronie, Google umieściło także specjalne podziękowania dla rodziny Zadeha za współpracę przy projekcie oraz wypowiedź syna naukowca. 

"Mój ojciec był bardzo uparty w swoich opiniach - łatwiej byłoby przesunąć Skałę Gibraltarską. Był dobrym tenisistą i świetnym tancerzem, chociaż rzadko robił którąkolwiek z tych rzeczy. Ponieważ mówił płynnie po rosyjsku, często słuchał rosyjskiego radia. Dziękuję Google za uczczenie mojego ojca. Chciałbym również podziękować mieszkańcom Azerbejdżanu za ich miłość. Dzisiaj, w Baku, w Azerbejdżanie (miejscu jego narodzin) znajduje się posąg mojego ojca, a także instytut technologiczny nazwany na jego cześć" - przekazał syn Zadeha.

Więcej o: