Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Co do zasady, święta określane są jako dni ustawowo wolne od pracy. Dzień wolny od wykonywania obowiązków służbowych jest to prawo pracownika, które pracodawca musi bezwzględnie respektować. Co jednak w sytuacji, gdy święto przypada w weekend?
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy za święta państwowe przypadające w sobotę, które są określone jako ustawowo wolne od pracy, pracodawca ma obowiązek wyznaczenia swoim pracownikom dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Wymiar pracy musi zostać obniżony o 8 godzin, w innym przypadku pracodawca będzie zmuszony do wypłacenia wynagrodzenia powiększonego o powstałe nadgodziny. W grudniu 2021 przypada jeden dzień, za który pracodawca musi wyznaczyć nam dodatkowy dzień wolny, a mianowicie pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie pracownik nie może dowolnie wybrać, kiedy ten dzień może odebrać, gdyż pracodawca narzuca to z góry.
W przypadku święta wypadającego w niedzielę, pracodawca nie musi obniżać nam wymiaru pracy. Zatem za drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w tym roku nie otrzymamy dodatkowego dnia wolnego.
Niestety dni ustawowo wolne od pracy to przywilej przysługujący wyłącznie osobom zatrudnionym na umowie o pracę, gdyż kwestia ta regulowana jest przez kodeks pracy. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych tj. umowa zlecenie czy umowa o dzieło, nie mogą liczyć na dodatkowe dni wolne w okresie świątecznym, jeśli wypada on w weekend. Nie podlegają bowiem jego zapisom.