Andrzejki 2021. Kiedy imieniny Andrzeja? Nie zapomnij złożyć życzeń. Mamy ich kilka na tę okazję

Kiedy imieniny Andrzeja? Ten popularny dzień niezwiązany jest tylko z osobami o tym imieniu, ale także z wróżbami. Andrzejki obchodzone są zawsze w nocy. Nie ważne, z którego powodu świętujemy ten dzień, nie zapomnijmy o najważniejszym. Złóżmy życzenia Andrzejom.

Interesuje cię ta tematyka? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Imieniny to zwyczaj świątecznego obchodzenia dnia z kalendarza liturgicznego, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj ten szczególnie popularny jest w Polsce, ale także w regionach katolickich np. Bawarii. Jedne z popularnych imienin obchodzonych często przez cały kraj to np. Piotra i Pawła, Jana, Barbary, Katarzyny, Anny czy właśnie Andrzeja. Często z tymi dniami związane są nieoficjalne święta wywodzące się z tradycji.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Kiedy imieniny Andrzeja? Sprawdziliśmy co oznacza to imie

Andrzej to imię prawdopodobnie wywodzące się z języka greckiego. Wywodzi się od imienia, które było greckim zdrobnieniem imion dłuższych, które zawierały wyraz aner oznaczający człowieka czy mężczyznę. Są Inne tłumaczenia mówiące, że słowo to oznacza odwagę, mężność i męskość, co ma swoje uzasadnienie w Piśmie Świętym, gdzie osoby o tym imieniu wykazują się odwagą. To obecnie zdecydowanie jedno z popularniejszych imion w kraju a wszyscy Andrzeje obchodzą swoje święto dziś, czyli 29 listopada.

Którego dnia są Andrzejki? Imieniny Andrzeja są z tym Świętem nierozerwalnie związane

Andrzejki jest to nieoficjalne święto, które co roku obchodzone jest w tę samą noc. W tym roku Andrzejki przypadają w nocy z poniedziałku na wtorek, a więc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia Świętego Andrzeja. Wykonywane są wtedy różnego rodzaju wróżby, które w dawnych czasach miały charakter wyłącznie matrymonialny. Przeznaczone były tylko i wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. W dzisiejszych czasach przybrały formę niezobowiązującej zabawy gromadzącej młodzież obojga płci.

Życzenia na imieniny Andrzeja. Nie zapomnij ich złożyć

Andrzej to obecnie zdecydowanie jedno z popularniejszych imion w kraju. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że wśród twojej rodziny lub znajomych również znajdziemy to imie. Nie zapomnij z okazji ich imienin złożyć im życzeń:

Andrzeju, życzę Ci,
aby wszystkie fajne dni w żółwim tempie upływały,
by co dzień, uśmiechał się do Ciebie świat cały.
By nigdy nie było porannej pobudki
i wiał wiatr specjalny, co rozwiewa smutki.

Dziś są Twoje imieninki,
przyjmij uśmiech swej dziewczynki.
Rano uśmiech i śniadanie,
a wieczorem całowanie.

Zabawy do rana ze skrzynką szampana,
tańców egzotycznych i kochanek licznych,
marzeń spełnienia i do zobaczenia.

Andrzejku kochany,
bądź zawsze wyspany,
Niech szczęście Ci sprzyja,
i czas miło mija

Więcej o: