Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Wnioski tylko nielicznych zostaną rozpatrzone pozytywnie

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia to temat, który wciąż poruszany jest przez emerytów. Nierozerwanie związany jest on z nowymi tablice średniego dalszego trwania życia. Choć one obowiązują już od kwietnia, dalej wielu seniorów zastanawia się, czy może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat.

Więcej artykułów na temat świadczeń zajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdy poinformowano o nowych tablicach średniej trwania życia, wielu seniorów dopatrzyło się szansy na większą emeryturę. Z nadzieją na ponowne przeliczenie emerytury mnóstwo seniorów udało się do ZUS-u. Okazuje się, że owo przeliczenie jest możliwe tylko w przypadku seniorów, którzy zaczęli pobierać emerytury pomiędzy 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022 lub spełniają inne wymogi. W innym wypadku wniosek spotka się z odmową.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat. Pozytywnie rozpatrzonych jest niewiele

Dzięki nowym tablicom średniego dalszego trwania życia ponowne przeliczenie emerytury będzie korzystniejsze dla emeryta. Tablice, które wywołały szum medialny, obowiązują od 1.04.2021 do 31.03.2022. Prognozowany czas dalszego trwania życia uległ obniżeniu we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to korzystniejsze wyliczenie kwot emerytur. Wniosek o przeliczenie mogą złożyć osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Najwięcej wniosków składają osoby z tzw. starego systemu

Najwięcej wniosków w tej sprawie wpływa od osób z tzw. starego systemu. Składają je również niepracujący emeryci z „nowego systemu". Wszystkie te osoby składały wniosek o przeliczenie emerytury wcześniej, bazując na różnych tablicach średniego dalszego trwania życia. Gdyby ich emerytury zostały przeliczone na podstawie tegorocznych tablic, ich świadczenia byłyby korzystniejsze. Osoby te zwykle spotkają się niestety z odmową przyjęcia wniosku. Na wyższe kwoty mogą liczyć jedynie te osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki.

Pracujący emeryt a ponowne przeliczenie emerytury 2021. Zostało im niewiele czasu, aby uzyskać korzystniejsze świadczenie

Pracujący emeryt ma jeszcze tylko 1 miesiąc na złożenie wniosku o przeliczenie emerytury, aby jeszcze w tym roku zyskać pieniądze. Po tym czasie nie będzie korzystniej. Od 2022 r. o podwyżkę będzie trudniej, będzie też niższa — informował dziennik "Fakt". Jak wyjaśniał, resort rodziny, chce zrównać prawa osób pobierających świadczenia ze starego i nowego systemu. Oznacza to, że seniorzy, którzy urodzili się przed 1949 r., którzy dorabiają do świadczeń, aby podnieść emeryturę, muszą zawczasu wystąpić do ZUS o przeliczenie.

Więcej o: