Dodatek mieszkaniowy 2021. Gdzie złożyć wniosek? Można zyskać nawet do 1500 złotych miesięcznie

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy 2021. Jest to pewnego rodzaju dopłata do czynszu, gdyż dodatek musi być przeznaczona na opłaty związane z mieszkaniem. Chcąc złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy musimy się jednak udać do innej placówki niż ZUS.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Zasiłek może zostać przyznany osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, jednak wyłącznie w ściśle określonych warunkach. Od 1 lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady udzielania dodatków mieszkaniowych, dzięki czemu na wypłatę świadczenia może liczyć szersze grono osób. 

Dodatek mieszkaniowy 2021: kto go może otrzymać? 

W celu ubiegania się o dodatek mieszkaniowy obligatoryjne jest spełnienie jednocześnie trzech warunków:

  • posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu — może to być właściciel mieszkania, jak i osoba je wynajmująca,
  • osiągnięcie określonego średniego dochodu miesięcznego — w gospodarstwach jednoosobowych nie może on przekroczyć 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, zaś w wieloosobowych 30%,
  • zajmowanie lokalu o określonej maksymalnej powierzchni użytkowej tzw. normatywnej, która w przeliczeniu może wynosić: dla 1 osoby – 35 m2, dla 2 osób – 40 m2, dla 3 osób – 45 m2, dla 4 osób – 55 m2, dla 5 osób – 65 m2, dla 6 osób – 70 m2.

Dla każdej następnej osoby powierzchnia normatywna zwiększa się o 5 m2, zaś w sytuacji gdy lokal zamieszkiwany jest przez osobę niepełnosprawną, powierzchnia normatywna lokalu mieszkalnego zwiększa się o 15 m2.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy 2021? Jego wysokość jest ustalona indywidualnie

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu wynosi 75% miesięcznego czynszu mieszkania, lecz nie może przekroczyć 1500 zł. Ostateczna wysokość dodatku mieszkaniowego jest ustalana indywidualnie na podstawie wielu czynników tj. miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym, wysokość wydatków ponoszonych na utrzymanie lokalu czy stawki za wynajem lokali gminnych.

Gdzie należy złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy? 

O dodatek mieszkaniowy należy ubiegać się z terenowym punkcie pomocy społecznej tzn. w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Poza wnioskiem należy zabrać ze sobą: 

  • w przypadku zamieszkiwania mieszkania potwierdzenie wniosku od zarządcy budynku lub osoby pobierającej czynsz, 
  • deklarację o dochodach wszystkich domowników z ostatnich trzech miesięcy, 
  • informację o powierzchni użytkowej lokalu,
  • rachunki i informacje o innych opłatach wymagane przez daną instytucję, w której składamy wniosek. 

O dodatek można wystąpić raz na pół roku, jednak otrzymywać go można dowolną ilość razy, jeśli spełnia się powyższe kryteria. 

Więcej o: