Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zasiłek może zostać przyznany osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, jednak wyłącznie w ściśle określonych warunkach. Od 1 lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady udzielania dodatków mieszkaniowych, dzięki czemu na wypłatę świadczenia może liczyć szersze grono osób.
W celu ubiegania się o dodatek mieszkaniowy obligatoryjne jest spełnienie jednocześnie trzech warunków:
Dla każdej następnej osoby powierzchnia normatywna zwiększa się o 5 m2, zaś w sytuacji gdy lokal zamieszkiwany jest przez osobę niepełnosprawną, powierzchnia normatywna lokalu mieszkalnego zwiększa się o 15 m2.
Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu wynosi 75% miesięcznego czynszu mieszkania, lecz nie może przekroczyć 1500 zł. Ostateczna wysokość dodatku mieszkaniowego jest ustalana indywidualnie na podstawie wielu czynników tj. miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym, wysokość wydatków ponoszonych na utrzymanie lokalu czy stawki za wynajem lokali gminnych.
O dodatek mieszkaniowy należy ubiegać się z terenowym punkcie pomocy społecznej tzn. w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Poza wnioskiem należy zabrać ze sobą:
O dodatek można wystąpić raz na pół roku, jednak otrzymywać go można dowolną ilość razy, jeśli spełnia się powyższe kryteria.