27 grudnia został okrzyknięty Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ustawa związana z ustanowieniem nowego święta państwowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek 23 listopada. Święto obchodzone 27 grudnia ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.
- To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda w dniu podpisania ustawy o święcie wypadającym 27 grudnia.
Czy ustanowienie nowego święta państwowego oznacza, że 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Dla wielu osób byłoby to dogodne rozwiązanie - święto to wypada bowiem dzień po świętach Bożego Narodzenia, a więc dzień wolny oznaczałby wydłużenie świątecznego odpoczynku o jeden dzień. Ustawodawca nie przewidział jednak takiego rozwiązania - 27 grudnia nie jest dniem wolnym od zawodowych obowiązków.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Nowe święto państwowe. Kto zainicjował jego powstanie?
Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów trafił do prezydenta Andrzeja Dudy we wrześniu 2021 roku. Apel zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.