27 grudnia nowym świętem państwowym. Czy to dzień wolny od pracy?

Od 2021 roku dzień 27 grudnia jest świętem państwowym. Dzień ten upamiętnia rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, podczas którego Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim do Polski. Czy w związku z tym świętem będziemy mieli wolne?

27 grudnia został okrzyknięty Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ustawa związana z ustanowieniem nowego święta państwowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek 23 listopada. Święto obchodzone 27 grudnia ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

- To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda w dniu podpisania ustawy o święcie wypadającym 27 grudnia.

Zobacz wideo "Prawdę mówiąc, powstanie to była zemsta za dziadka i ojca, żeby jak najwięcej tych Niemców pozabijać"

Czy 27 grudnia to dzień wolny od pracy?

Czy ustanowienie nowego święta państwowego oznacza, że 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Dla wielu osób byłoby to dogodne rozwiązanie - święto to wypada bowiem dzień po świętach Bożego Narodzenia, a więc dzień wolny oznaczałby wydłużenie świątecznego odpoczynku o jeden dzień. Ustawodawca nie przewidział jednak takiego rozwiązania - 27 grudnia nie jest dniem wolnym od zawodowych obowiązków. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe święto państwowe. Kto zainicjował jego powstanie?

Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów trafił do prezydenta Andrzeja Dudy we wrześniu 2021 roku. Apel zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Więcej o: