Emerytura 2021. Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury z ZUS?

Tuż po tym, jak GUS opublikował nową tablicę średniej długości życia, wielu seniorów zwróciło się do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Okazuje się, że wiele wniosków o zwiększenie świadczenia zostało odrzuconych. Kto zatem może starać się o ponowne przeliczenie emerytury? Odpowiadamy.

Wielu seniorów składających wnioski o ponowne przeliczenie emerytury, nie miało pojęcia o tym, że ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe wyłącznie w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach. Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury. Kiedy jest możliwe?

Jak wynika z informacji ZUS-u, ponowne przeliczenie świadczenia jest możliwe, gdy osoby, które osiągnęły wiek emerytalny są wciąż zatrudnione, a więc nadal odprowadzają składki. Powodem do ponownego przeliczenia świadczenia może być również odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku. Reszta emerytów, która złożyła wniosek, musi liczyć się z nadchodzącą odmową.

Przeczytaj więcej o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Najwięcej wniosków wpływa od osób z tzw. starego systemu

Najwięcej wniosków w sprawie ponownego przeliczenia emerytury wpływa od osób z tzw. starego systemu. Ale również od niepracujących emerytów z "nowego systemu". Te osoby składały wniosek o przeliczenie emerytury wcześniej, bazując na różnych tablicach średniego dalszego trwania życia.

- Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną "papierologię" - poinformowała infor.pl się Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Osoby te zwykle spotkają się niestety z odmową przyjęcia wniosku. Podane przez ZUS zasady przeliczania emerytur są nieubłagane. Na wyższe kwoty mogą liczyć jedynie te osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki.

Więcej o: