Andrzejki 2021. Lanie z wosku - symbole. Co znaczą kształty z wosku?

Lanie wosku to jeden z najpopularniejszych andrzejkowych zwyczajów. Roztopiony, gorący wosk, przelwa się ostrożnie przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Odlany kształt należy wyjąć i przyłożyć do światła tak, aby zobaczyć na ścianie jego cień. Odczytany symbol ma informować wróżącego o jego przyszłości.

Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Kiedyś wróżby andrzejkowe dotyczyły wyłącznie spraw matrymonialnych i wykonywane były tylko przez niezamężne dziewczęta. Obecnie andrzejki świętowane są niezależnie od wieku oraz stanu cywilnego. Jedną z najbardziej popularnych zabaw w ten dzień jest lanie wosku. Co oznaczają poszczególne kształty? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejki 2021. Lanie wosku jedną z najbardziej popularnych wróżb

Lanie wosku to jedna ze zbiorowych, andrzejkowych wróżb. Do jej wykonania potrzeba tylko kilku przedmiotów. Wystarczy świeczka, garnuszek, klucz z większą dziurką oraz naczynie z wodą. Podczas przygotowań należy uważać na gorący wosk, aby się nie poparzyć. Ulany kształt musimy wyciągnąć ostrożnie z naczynia z wodą - tak, by nie zmienić utworzonego symbolu! Cień rzucany przez woskową formę na ścianę, pozwoli nam odczytać wróżbę. 

Andrzejki 2021. Wróżby (zdjęcie ilustracyjne)Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Najciekawsze pomysły na andrzejkowe wróżby

Więcej na temat andrzejkowych wróżb przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lanie wosku - znaczenie figur. Co symbolizują woskowe kształty?

Klucz - najprawdopodobniej czeka Cię zmiana miejsca zamieszkania. Być może rozpoczniesz także nowy etap w życiu posiadając właściwy klucz do zadanego przez Ciebie pytania. Klucz może symbolizować także odkrycie drogi do czyjegoś serca. 

Jajko - to zdecydowanie jeden z najbardziej radosnych symboli. Może oznaczać nowe plany, cele (coś się przecież rodzi). Może także zwiastować pojawienie się potomstwa. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Dzwon - to symbol niespodziewanej wiadomości lub alarm ostrzegający "czas się obudzić".

Moneta - mówi o sprawach materialnych i finansowych. Być może czeka Cię dodatkowa gotówka lub zmiana miejsca pracy.

Obrączka - zwiastuje małżeństwo i zaręczyny. Będącym w związku małżeńskim, przypomina o wierności i zatroszczenia się o partnera. 

Wąż - symbol oszustwa. Być może w Twoim środowisku znajduje się ktoś, komu nie powinieneś do końca ufać? Przypomina o zachowaniu ostrożności.

Słoń - jeżeli jego trąba jest skierowana do góry, w najbliższym czasie czeka Cię ogromne szczęścia. Słoń z trąba w dole, mówi o zachowaniu czujności i ostrożności. 

Fontanna - zwiastuje wielkie szczęście i dużo radosnych chwil. 

Serce - mówi o wielkiej miłości, najczęściej tej odwzajemnionej. 

Dom - najprawdopodobniej czeka Cię przeprowadzka.

Chmura - Twoje marzenia być może niedługo się spełnią.

Pies - w trudnej sytuacji niezawodna okaże się pomoc przyjaciela. Może oznaczać także spotkanie prawdziwej bratniej duszy.

Więcej o: