Andrzejki 2021. Lanie z wosku - symbole. Co znaczą kształty z wosku?

Lanie wosku to jeden z najpopularniejszych andrzejkowych zwyczajów. Roztopiony, gorący wosk, przelwa się ostrożnie przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Odlany kształt należy wyjąć i przyłożyć do światła tak, aby zobaczyć na ścianie jego cień. Odczytany symbol ma informować wróżącego o jego przyszłości.

Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Kiedyś wróżby andrzejkowe dotyczyły wyłącznie spraw matrymonialnych i wykonywane były tylko przez niezamężne dziewczęta. Obecnie andrzejki świętowane są niezależnie od wieku oraz stanu cywilnego. Jedną z najbardziej popularnych zabaw w ten dzień jest lanie wosku. Co oznaczają poszczególne kształty? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejki 2021. Lanie wosku jedną z najbardziej popularnych wróżb

Lanie wosku to jedna ze zbiorowych, andrzejkowych wróżb. Do jej wykonania potrzeba tylko kilku przedmiotów. Wystarczy świeczka, garnuszek, klucz z większą dziurką oraz naczynie z wodą. Podczas przygotowań należy uważać na gorący wosk, aby się nie poparzyć. Ulany kształt musimy wyciągnąć ostrożnie z naczynia z wodą - tak, by nie zmienić utworzonego symbolu! Cień rzucany przez woskową formę na ścianę, pozwoli nam odczytać wróżbę. 

Więcej na temat andrzejkowych wróżb przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lanie wosku - znaczenie figur. Co symbolizują woskowe kształty?

Klucz - najprawdopodobniej czeka Cię zmiana miejsca zamieszkania. Być może rozpoczniesz także nowy etap w życiu posiadając właściwy klucz do zadanego przez Ciebie pytania. Klucz może symbolizować także odkrycie drogi do czyjegoś serca. 

Jajko - to zdecydowanie jeden z najbardziej radosnych symboli. Może oznaczać nowe plany, cele (coś się przecież rodzi). Może także zwiastować pojawienie się potomstwa. 

Dzwon - to symbol niespodziewanej wiadomości lub alarm ostrzegający "czas się obudzić".

Moneta - mówi o sprawach materialnych i finansowych. Być może czeka Cię dodatkowa gotówka lub zmiana miejsca pracy.

Obrączka - zwiastuje małżeństwo i zaręczyny. Będącym w związku małżeńskim, przypomina o wierności i zatroszczenia się o partnera. 

Wąż - symbol oszustwa. Być może w Twoim środowisku znajduje się ktoś, komu nie powinieneś do końca ufać? Przypomina o zachowaniu ostrożności.

Słoń - jeżeli jego trąba jest skierowana do góry, w najbliższym czasie czeka Cię ogromne szczęścia. Słoń z trąba w dole, mówi o zachowaniu czujności i ostrożności. 

Fontanna - zwiastuje wielkie szczęście i dużo radosnych chwil. 

Serce - mówi o wielkiej miłości, najczęściej tej odwzajemnionej. 

Dom - najprawdopodobniej czeka Cię przeprowadzka.

Chmura - Twoje marzenia być może niedługo się spełnią.

Pies - w trudnej sytuacji niezawodna okaże się pomoc przyjaciela. Może oznaczać także spotkanie prawdziwej bratniej duszy.

Więcej o: