13 emerytura 2022. Ile wyniesie? Emeryci mogą dostać mniej, niż obecnie

Ile wyniesie 13. emerytura w przyszłym roku? Takie pytanie zadaje sobie wielu emerytów. Wiele wskazuje, że świadczenie "na rękę" może wynieść mniej niż obecnie.
Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Kończy się rok 2021, ostatni seniorzy otrzymali właśnie czternaste emerytury. Nic więc dziwnego, że wielu z nich zaczyna się zastanawiać co z przyszłorocznymi "trzynastkami". Niestety wiele wskazuje, że te świadczenia mogą być w 2022 roku niższe niż pobrane w roku obecnym.

13. emerytura 2022 - ile wyniesie?

W 2021 roku "trzynastka" większości emerytów wynosiła 1022,30 zł netto (1250,88 zł brutto). Według założeń budżetowych na przyszły rok waloryzacja emerytur powinna wynieść 4,89 proc., a co za tym idzie emerytura minimalna, a zatem także i 13. emerytura, wynieść powinna 1312 zł brutto. Problem jednak, że nowy system podatkowy zakłada, że zwolnione z podatku będą wyłącznie wypłaty do kwoty 2500 zł brutto miesięcznie. Tymczasem "trzynastka" na koncie pojawi się wraz z comiesięczną emeryturą. Kwota zwolniona z podatku zostanie więc przekroczona.

Jeśli więc emeryt w jednym miesiącu otrzyma łącznie 3500 zł brutto (comiesięczna emerytura i "trzynastka"), od tysiąca nadwyżki kwoty potrącone zostanie 26 proc. podatku. Kwota samej 13. emerytury wynosiłaby więc realnie tylko 1013 zł "na rękę", a więc mniej niż w roku obecnym.

Więcej na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

13. emerytura - co z wyrównaniem przy rozliczeniu rocznym?

Możliwe jednak, że seniorzy otrzymają zwrot podatku wraz z rozliczeniem rocznym. By tak się jednak stało, łączna kwota wszystkich świadczeń nie może przekroczyć 30 tys. zł. Nie wiadomo także, na jaki mechanizm poboru zaliczek na podatek dochodowy ostatecznie zdecyduje się rząd.

Więcej o: