Wróżby andrzejkowe. Jakie są najlepsze wróżby na Andrzejki 2021 i jak je przygotować?

Zgodnie z tradycją w andrzejkową noc organizuje się zabawy, podczas których uczestnicy przewidują, co czeka ich w przeszłości. Jakie są najpopularniejsze wróżby? Sprawdź, jak je wykonać i zachwyć znajomych na imprezie.

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. Zgodnie z kilkusetletnią tradycją jest to czas magii i wróżb. Obecnie święto dedykowane wszystkim, jednak dawniej był to szczególnie ważny dzień dla niezamężnych dziewcząt.  

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzejki 2021. Popularne wróżby. Układanie butów i obieranie jabłka 

Dawniej panny układały swoje buty jeden za drugim, a obuwie tej, które jako pierwsze znalazło się na progu, miało zwiastować jej szybkie zamążpójście. Jednak obecnie zabawa może dotyczyć różnych sfer życia np. tego kto jako pierwszy znajdzie pracę, odkryje swój talent, czy zostanie rodzicem. Zasady jednak są te same, zabawa polega na układaniu po kolei butów każdego z uczestników imprezy do wyznaczonego miejsca. 

Obieranie jabłka to wróżba, która ma pomóc w rozszyfrowaniu pierwszej litery imienia przyszłej żony lub męża. Do wykonania wróżby potrzebujemy jabłka oraz noża, kiedy już obierzemy owoc, rzucamy obierek za siebie i próbujemy zgadnąć, w jaką literę się ułożył. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Andrzejki 2021. Lanie wosku - ulubiona wróżba dzieci 

Najpopularniejszą zabawą andrzejkową jest bez wątpienia lanie wosku. To wróżba szczególnie ciekawa dla dzieci i młodzieży, należy jednak pamiętać, aby dzieci nie próbowały robić jej bez opieki dorosłego. Do jej wykonania potrzebujemy wody, głębokiego naczynia, garnka, klucza oraz wosku. Najpierw roztapiamy na kuchence wosk, kiedy już całkowicie się rozpuści, bierzemy miskę z zimną wodą i klucz. Bardzo powoli przelewamy wosk przez dziurkę od klucza. Kiedy wosk stężeje, wyciągamy uformowany kształt, a następnie odgadujemy, co przedstawia. Aby dobrze zobaczyć naszą wróżbę, musimy zgasić światło i zapalić małą lampę lub świece i obejrzeć naszą figurę. Poniżej znajdziesz przykładową interpretację woskowych kształtów.  

Luksusowe kalendarze adwentowe to prawdziwy fenomen ostatnich lat. Stały się osobnym segmentem rynku: oferują je już nie tylko producenci czekoladek i większość marek kosmetycznych, ale także słynne domy modyIdzie adwent, szykuj portfel. Jak kalendarze adwentowe stały się nową religią konsumentów

 • gwiazda - nadzieja;
 • anioł - szczęście;
 • klucz - życiowa szansa;
 • jajko - coś niespodziewanego;
 • gwóźdź - stabilizacja w życiu;
 • mrówka - dużo pracy;
 • serce - miłość;
 • but - podróż;
 • miecz - trudny okres w życiu;
 • wilk - niezależność;
 • moneta - poprawa finansów;
 • kołyska - dziecko.

Jeśli twój wosk nie przedstawia żadnego z wyżej wymienionych symboli, spróbuj razem z przyjaciółmi, odgadnąć co widzicie. Następnie samodzielnie na podstawie skojarzeń wywnioskuj, co oznacza twoja wróżba.  

Więcej o: