Emerytury. Kto i kiedy może otrzymać podwójne świadczenie emerytalne? Odpowiadamy

Emeryci mają możliwość pobierać podwójną emeryturę. Obecnie najniższe świadzczenie w Polsce wynosi 1 250,88 zł brutto. Kwotę można powiększyć, korzystając z różnych dodatków. Jak otrzymać podwójne świadczenie? Odpowiadamy.

Wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzny 65 lat. Inna granica wieku umożliwiająca przejście na zasłużony odpoczynek obowiązuje pracowników służb mundurowych. Obecnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 250,88 zł brutto. Kwotę można powiększyć, korzystając z różnych dodatków. Najstarsi obywatele mogą liczyć m.in. na 500 plus dla seniora, a także na tzw. trzynastkę i czternastkę. Pocieszający jest fakt, że niektórzy mogą pobierać dwie emerytury. Co powinni zrobić, aby otrzymywać dwa świadczenia

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

ZUS. Kto może otrzymać podwójną emeryturę? 

Jak informuje portal Bankier.pl, aby nabyć prawa do podwójnego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki, a następnie złożyć wnioski o przyznanie obu świadczeń. Okazuje się, że dwie emerytury mogą otrzymać osoby, które:

  • pracowały za granicami Polski,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Podwójna emerytura. W jakich przypadkach można się o nią starać?

Pracownicy służb mundurowych zazwyczaj otrzymują jedną emeryturę, ale w przypadku żołnierzy zawodowych i policjantów (służb mundurowych) mamy do czynienia z możliwością podwójnej wypłaty - zarówno cywilnej, jak i mundurowej. Świadczenia są wypłacane przez ZER MSWiA i ZUS.

Podwójne świadczenie mogą otrzymać również obywatele, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i ubezpieczyli się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wówczas będą mogli pobierać emeryturę zarówno z ZUS-u, jak i z KRUS-u.

Więcej o: