Kiedy zaczyna się adwent 2021? Do kiedy trwa i jakie są jego symbole?

Adwent obchodzony jest przez członków Kościołów chrześcijańskich i poprzedza Święta Bożego Narodzenia. Czym jednak dokładnie jest i jakie ma znaczenie? Którego dnia się zaczyna? Odpowiadamy w artykule.

Adwent zaczyna się zawsze w czwartą niedzielę poprzedzającą Święto Bożego Narodzenia i kończy 24 grudnia. W 2021 adwent rozpocznie się w niedzielę 28 listopada. 

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta

Adwent 2021. Jakie jest znaczenie tego okresu w Kościele chrześcijańskim?

W tłumaczeniu z łaciny adwent oznacza "przyjście". To czas, w którym chrześcijanie oczekują na ponowne przyjście Chrystusa i skupiają się na tzw. radosnej pokucie, co symbolizuje kolor fioletowy. Okres ten obejmuje cztery niedziele. Katolicy uczestniczą w tym czasie również w mszach roratnich, które mają upamiętnić nowinę przekazaną Marii z Nazaretu przez archanioła Gabriela. 

Więcej wiadomości o adwencie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na czas adwentu składają się dwa najważniejsze okresy. Pierwsza jego połowa skupia się na ponownym przyjściu Chrystusa i oczekiwaniu na to. Z kolei druga przygotowuje wierzących do uczczenia pamiątki jego narodzenia. 

Adwentowe symbole

Jednym z najbardziej znanych symboli tego okresu jest wieniec adwentowy. Wykonany z gałązek drzew iglastych posiada cztery świece - każda z nich symbolizuje jedną niedzielę adwentu. Pierwsza oznaczać ma przebaczenie, druga przypomina o wdzięczności Izraelitów za Ziemię Obiecaną, trzecia - radość króla Dawida i jego przymierze z Bogiem, a czwarta zapowiada nadejście Mesjasza. 

Innym popularnym zwyczajem jest tzw. adwentowy lampion, który zabierany jest przez wierzących (najczęściej dzieci) na msze roratnie. Symbolizuje narodzenie Chrystusa, który swoim przyjście pokonał mrok. Jego znaczenie nawiązuje także do przypowieści pochodzącej z ewangelii według świętego Mateusza o pannach roztropnych. 

Kolejnym, nieco mniej znanym symbolem jest roratka, czy inaczej świeca roratnia lub świeca maryjna. Symbolizować ma niepokalane poczęcie Matki Bożej. Jest zazwyczaj białego koloru (rzadziej żółtego) i posiada przewiązaną niebieską wstążkę. Umieszcza się ją na prezbiterium obok kościelnego ołtarza

Więcej o: