Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Nowe święto państwowe 27 grudnia powstało w odpowiedzi na apel samorządowców oraz działaczy. Celem Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu bohaterom. Czy będzie to dzień wolny od pracy?
Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 23 listopada w Poznaniu ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które przypada na 27 grudnia. Celem święta jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu jego bohaterom. Mieszkańcy Prowincji Poznańskiej walczyli przeciwko Republice Weimarskiej o zwrot ziem pozostających pod zaborem pruskim. Powstanie było wyrazem dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciwu wobec nasilającej się germanizacji. Czy dzień, w którym wspominamy te wydarzenia, to dzień wolny od pracy?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Belgia. Zamieszki podczas protestu przeciw wprowadzeniu obostrzeń. Policja użyła armatek wodnychBelgia. Zamieszki podczas protestu, doszło do starć z policją [ZDJĘCIA]

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

O tym, czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy, mówił we wrześniu prezydent Andrzej Duda, który udzielił wywiadu dziennikowi "Głos Wielkopolski". Niestety w ustawie tego nie przewidziano.

- Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił Andrzej Duda

Wieniec adwentowy (zdjęcie ilustracyjne)Adwent 2021. Od kiedy do kiedy potrwa?Jakie jest jego znaczenie?

Więcej o: