E-wizyta w ZUS. Jak się zarejestrować? Jakie dane musimy podać? Wyjaśniamy!

Zamiast iść do siedziby ZUS, możemy teraz załatwić sprawy przez internet. To duże ułatwienie, zwłaszcza w czasie trwającej epidemii. Wyjaśniamy, jak zarejestrować się na e-wizytę w ZUS-ie. Dowiedz się, jak przygotować się do spotkania z urzędnikiem.

- Nie trzeba przychodzić do Zakładu, by załatwić swoje sprawy. Można w łatwy i bezpieczny sposób bez wychodzenia z domu spotkać się online z ekspertem ZUS. Wystarczy mieć dostęp do internetu, smartfona, tabletu lub komputera z kamerką. Samo umawianie wideorozmowy jest bardzo proste - wyjaśniła Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak zapisać się na e-wizytę w ZUS? 

E-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych klienci mogą umówić od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00 na stronie zus.pl.

Aby zarezerwować e-wizytę, musisz podać:

  • imię i nazwisko
  • numer telefonu (opcjonalnie),
  • adres e-mail,
  • kod pocztowy miejsca zamieszkania.

Dodatkowo można podać dane identyfikacyjne np. PESEL.

Następnie wybierasz obszar merytoryczny e-wizyty np. zasiłki, emerytury i renty krajowe, firmy i pracujący, założenie profilu PUE. Później musisz wybrać termin, który zaznaczamy na udostępnionym na stronie kalendarzu. Kiedy wyrazisz zgodę na odbycie e-wizyty otrzymasz e-mail z linkiem do e-wizyty. Aby odbyć e-wizytę, wystarczy wejść w link przesłany na maila. 

O tym pamiętaj przed e-wizytą: 

  • miej przy sobie urządzenie podłączone do internetu np. laptop, smartfon czy tablet,
  • wybierz neutralne otoczenie, najlepiej na tle jasnej ściany,
  • przygotuj dowód osobisty,
  • w wizycie może brać udział tylko klient lub jeśli tego wymaga sytuacja jego opiekun, którego dane podano przy rezerwacji.

Redyk w miejscowości Obidza w Beskidzie Sądeckim, 10 października 2021 roku.Jesienny redyk w górach. Setki owiec schodzą z hal [GALERIA]

Czy można zrezygnować z e-wizyty? 

Jeśli umówiliśmy się na e-wizytę, jednak nie będziemy mogli wziąć w niej udziału, musimy ją anulować. - Przypominamy, że w każdym momencie można z e-wizyty zrezygnować. Wystarczy kliknąć link "Zrezygnuj z e-wizyty", który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację - tłumaczy Katarzyna Krupicka. I dodaje, "dzięki temu na taką rozmowę będzie mógł umówić się ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Nie odwołując spotkania, którego już nie potrzebujemy pozbawiamy inne osoby możliwości skorzystania w tym czasie z wideokonsultacji".

VentuSky.com - prognoza na początek przyszłego tygodniaPogoda na koniec listopada. Za kilka dni uderzenie śnieżyc

Więcej o: