Katarzynki, czyli andrzejki dla panów. Kiedy wypadają? Propozycje wróżb

Katarzynki, czyli męski odpowiednik andrzejek, to święto dość często pomijane. Co to za zwyczaj i co ma wspólnego z miłosnymi przepowiedniami? Kiedy wypadają katarzynki? Przedstawiamy nasze propozycje wróżb.

Katarzynki - co to jest za święto? O andrzejkach słyszał każdy, a o ich męskim odpowiedniku - niewielu. Dzień dedykowany panom, którzy chcieliby poznać swoją przyszłość, nie cieszy się dużym powodzeniem. Dawniej w wigilię świętego Andrzeja wróżyły panny, a w katarzynki - kawalerowie. Kiedy wypadają? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Osiem historii, dziesiątki bohaterów i jedna aplikacja. "Planeta Singli" w wersji serialowej podbije wasze serca

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Katarzynki. Kiedy wypadają?

Dawniej katarzynki i andrzejki były celebrowane w różnych dniach. Mimo różnych terminów tych zwczajów, wróżby były do siebie podobne. Podczas święta dedykowanego mężczyznom pod poduszką układano różne kobiece akcesoria, które miały sprawić, że we śnie zobaczą swoją przyszłą ukochaną. Wróżono też z kubeczków, pod które wkładano przedmioty symbolizujące najbliższą przyszłość. Katarzynki obchodzone były w nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię świętej Katarzyny, którą uznawano za patronkę kawalerów, troszczącą się o ich udane małżeństwo. Dzisiaj świętem dla wszystkich zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn są andrzejki wypadające w noc z 29 na 30 listopada. 

Katarzynki. Propozycje wróżb dla panów

Podczas magicznego wieczoru możesz dowiedzieć się, kto jest ci pisany. W jaki sposób? Poniżej przedstawiamy propozycje wróżb.

Listki i igły

Chcesz się dowiedzieć, czy ciebie i twoją wybrankę połączy trwała relacja? Wystarczy, że przygotujesz parę listków, które będą symbolizowały konkretną kobietę oraz igieł, które mają oznaczać ciebie. Wrzuć listki i igły do miski z wodą. Jeśli dopłyną do siebie, to znak, że czeka was udany związek.

Wróżba ze świecą

Szukasz swojej wybranki? Zapal w swojej sypialni czerwoną świecę i poproś o sen o niej. Świeca musi płonąć przez całą noc. Przy łóżku połóż kartkę i długopis. Kiedy rano wstaniesz, szybko zapisz sen. Jego interpretacja doprowadzi cię do przyszłej żony.

Wróżba z imieniem

Przed snem zostaw karteczki z literami alfabetu pod poduszką. Po przebudzeniu wylosuj cztery z nich. Pierwsza wylosowana litera to ta, na którą zaczynać się będzie imię twojej wybranki. Kolejne będą literami znajdującymi się w środku jej imienia, a czwarta będzie na jego końcu.

Więcej o: