Adwent 2021. Od kiedy do kiedy potrwa?Jakie jest jego znaczenie?

Adwent 2021 to szczególny czas dla chrześcijan, w którym oczekują na Boże Narodzenie. Kiedy się rozpoczyna? Do kiedy potrwa? Jakie są jego symbole? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Myki na święta - domowy bałwanek i sposoby na serwetki

Adwent przypomina wyznawcom Kościołów chrześcijańskich o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia i przygotowuje do powtórnego przyjścia Jezusa. W tym okresie dominującym kolorem w liturgii jest kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę. Dawniej przed rozpoczęciem mszy król podchodził do ołtarza i na jego środku kładł świecę. Dzisiaj symbolem gotowości na ponowne przyjście Jezusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie adwentu.

Więcej informacji ze świata i kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Adwent 2021. Od kiedy do kiedy potrwa?

Adwent 2021 rozpoczyna się w niedzielę 28 listopada, a kończy w Wigilię, w piątek 24 grudnia. W tym okresie o świcie w kościołach katolickich są odprawiane msze, tzw. roraty, ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Adwent można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia - czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów;
  • od 17 grudnia do 24 grudnia - czas bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia.

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny.

Adwent 2021. Symbole adwentowe

Adwent obejmuje cztery kolejne niedziele. Według Starego Testamentu liczba nawiązuje do czterdziestodniowej wędrówki Izraelitów przez pustynię po ich wyprowadzeniu przez Mojżesza z niewoli egipskiej. 

Symbole adwentowe to m.in.:

  • wieniec adwentowy;
  • kalendarz adwentowy;
  • lampion adwentowy;
  • świeca roratnia.
Więcej o: