Kiedy wypada początek kalendarzowej zimy? Już teraz IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu

Do Polski nadciąga zima. Kiedy wypada jej kalendarzowy początek? W prognozie zagrożeń IMGW pojawiły się ostrzeżenia 1 stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na terenie trzech województw.

Zima kalendarzowa rozpoczyna się 22 grudnia i potrwa aż do 21 marca 2022 roku. W przeciwieństwie do zimy astronomicznej, jej data jest stała. Jaka jest różnica między zimą kalendarzową i astronomiczną?

Zobacz wideo Jan Maria Jackowski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Zima kalendarzowa a astronomiczna. Czym się różnią?

Pierwszą najważniejszą różnicą jest stała data zimy kalendarzowej. Zima astronomiczna z kolei przypada na początek przesilenia zimowego i trwa do równonocy wiosennej. Daty początku i zakończenia obu tych zim nie zawsze się ze sobą pokrywają.

Zdjęcie ilustracyjneAtak zimy w Polsce. -15 stopni na termometrach

Zima astronomiczna zależy od pozycji Słońca nad najbardziej wysuniętą na południe szerokość geograficzną półkuli południowej. W tym roku zacznie się ona we wtorek 21 grudnia o godzinie 16.56. Warto także wspomnieć, że zima astronomiczna i kalendarzowa w tym samym dniu wypadną dopiero w 2023 roku. 

Opady śniegu w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenie 1 stopnia

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

Pierwsze opady śniegu w Polsce w tym sezonie już były. Śnieg spadł początkowo na terenach górskich, z kolei na nizinach padał już w drugiej połowie listopada, ale w towarzystwie deszczu. Do tej pory intensywnych opadów śniegu na nizinach nie było, jednak IMGW informuje - nadejdą już w piątek 26 listopada. Na ten dzień synoptycy mogą wydać ostrzeżenia 1. stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na terenie trzech województw:

  • małopolskiego,
  • śląskiego,
  • świętokrzyskiego. 

Więcej prognoz pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Śnieg pod koniec listopada spadnie również w centralnej części Polski - w województwie łódzkim i mazowieckim, a także na północy kraju. 

Więcej o: