W 2022 roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Są to kolejno:
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Z powyższej listy wynika, że w 2022 roku jedno ze świąt wypada w sobotę. Jest to Nowy Rok, który wypada 1 stycznia. Obowiązujące przepisy mówią, że pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święta, które wypadają w sobotę. Zasada ta nie dotyczy uroczystości, które przypadają na niedzielę.
Przypomnijmy, że osobom, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopu, natomiast osobom ze stażem pracy o długości ponad 10 lat - 26 dni urlopu. Jak je wykorzystać w 2022? W nadchodzącym roku będziemy mieć kilka dogodnych okazji, żeby zaplanować dłuższe wolne.
Nowy Rok i święto Trzech Króli. Jest szansa na 9 dni wolnego
Pierwszą okazję na zorganizowanie sobie dłuższego wolnego będziemy mieli już w styczniu. Nowy Rok wypada co prawda w sobotę, ale święto Trzech Króli to czwartek. Jeśli więc weźmiemy cztery dni urlopu - 3, 4, 5 i 7 stycznia - będziemy mogli cieszyć się wolnym przez dziewięć dni. Warto też pamiętać, że za Nowy Rok, który wypada w sobotę, pracownikom przysługuje jeden dzień wolnego w innym terminie, co również może pomóc w zaplanowaniu dłuższego urlopu.
Majówka 2021. Wydłuż długi weekend do 4 lub 9 dni
Kolejna szansa na dłuższy weekend wypadnie w maju. Majówka 2022 wypada dość niefortunnie, bo 1 dzień maja, to niedziela. Jeśli jednak weźmiemy wolne 2 maja (poniedziałek), przedłużymy weekend do czterech dni. Można rozważyć także wybranie czterech dni urlopu - 2, 4, 5 i 6 maja. Wówczas, zakładając, że weekendy to dni wolne, będziemy mogli cieszyć się z dziewięciu dni wolnych od zawodowych obowiązków.
Boże Ciało 2021. Okazja na długi, letni weekend
Dłuższe wolne można zorganizować także w połowie czerwca. Osoby, które wezmą wolne w piątek 17 czerwca, będą mogły połączyć święto Bożego Ciała (czwartek) z weekendem i skorzystać z czterech dni wolnego pod rząd.
W sierpniu czeka nas jeden długi weekend, ponieważ 15 sierpnia (poniedziałek) wypada Wniebowzięcie NMP. Oznacza to, że będziemy odpoczywać trzy dni, nie wykorzystując dni urlopowych.
1 listopada 2022, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to wtorek. Jeśli wybierzemy jeden dzień urlopu w poniedziałek 31 października, wydłużymy weekend do czterech dni. Narodowe Święto Niepodległości to z kolei piątek. Oznacza to długi weekend bez wykorzystywania urlopu.
Święta Bożego Narodzenia układają się w tym roku dość niekorzystnie - Wigilia to sobota, a drugi dzień świąt - poniedziałek, Sylwester to również sobota, a Nowy Rok 2023 - niedziela, więc żeby świąteczno-noworoczny wypoczynek potrwał 9 dni, potrzebujemy 4 dni urlopu - od 27 do 30 grudnia.