Dni wolne od pracy 2022. Jak najlepiej zaplanować urlop?

Rok 2021 powoli dobiega końca, co oznacza, że wiele osób zastanawia się, jak zaplanować urlop w roku 2022. Czy w nadchodzących miesiącach mamy szansę na jakiś długi weekend? Jak najkorzystniej zaplanować urlop? Podpowiadamy.

W 2022 roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Są to kolejno:

 • 1 stycznia (sobota) - Nowy Rok
 • 6 stycznia (czwartek) - Święto Trzech Króli
 • 17 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
 • 18 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc, drugi dzień świąt
 • 1 maja (niedziela) - Święto Pracy
 • 3 maja (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 5 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 16 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
 • 15 sierpnia (poniedziałek) - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
 • 1 listopada (wtorek) - Dzień Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (piątek) - Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
 • 26 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z powyższej listy wynika, że w 2022 roku jedno ze świąt wypada w sobotę. Jest to Nowy Rok, który wypada 1 stycznia. Obowiązujące przepisy mówią, że pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święta, które wypadają w sobotę. Zasada ta nie dotyczy uroczystości, które przypadają na niedzielę.

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Dni wolne od pracy w 2022 roku. Jak korzystnie zaplanować urlop?

Przypomnijmy, że osobom, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopu, natomiast osobom ze stażem pracy o długości ponad 10 lat -  26 dni urlopu. Jak je wykorzystać w 2022? W nadchodzącym roku będziemy mieć kilka dogodnych okazji, żeby zaplanować dłuższe wolne. 

Nowy Rok i święto Trzech Króli. Jest szansa na 9 dni wolnego

Pierwszą okazję na zorganizowanie sobie dłuższego wolnego będziemy mieli już w styczniu. Nowy Rok wypada co prawda w sobotę, ale święto Trzech Króli to czwartek. Jeśli więc weźmiemy cztery dni urlopu - 3, 4, 5 i 7 stycznia - będziemy mogli cieszyć się wolnym przez dziewięć dni. Warto też pamiętać, że za Nowy Rok, który wypada w sobotę, pracownikom przysługuje jeden dzień wolnego w innym terminie, co również może pomóc w zaplanowaniu dłuższego urlopu. 

Majówka 2021. Wydłuż długi weekend do 4 lub 9 dni

Kolejna szansa na dłuższy weekend wypadnie w maju. Majówka 2022 wypada dość niefortunnie, bo 1 dzień maja, to niedziela. Jeśli jednak weźmiemy wolne 2 maja (poniedziałek), przedłużymy weekend do czterech dni. Można rozważyć także wybranie czterech dni urlopu - 2, 4, 5 i 6 maja. Wówczas, zakładając, że weekendy to dni wolne, będziemy mogli cieszyć się z dziewięciu dni wolnych od zawodowych obowiązków.

Boże Ciało 2021. Okazja na długi, letni weekend 

Dłuższe wolne można zorganizować także w połowie czerwca. Osoby, które wezmą wolne w piątek 17 czerwca, będą mogły połączyć święto Bożego Ciała (czwartek) z weekendem i skorzystać z czterech dni wolnego pod rząd. 

Dni wolne w sierpniu. Przed nami trzydniowy weekend

W sierpniu czeka nas jeden długi weekend, ponieważ 15 sierpnia (poniedziałek) wypada Wniebowzięcie NMP. Oznacza to, że będziemy odpoczywać trzy dni, nie wykorzystując dni urlopowych.

Listopad 2022. Dwie szanse na dłuższy wypoczynek

1 listopada 2022, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to wtorek. Jeśli wybierzemy jeden dzień urlopu w poniedziałek 31 października, wydłużymy weekend do czterech dni. Narodowe Święto Niepodległości to z kolei piątek. Oznacza to długi weekend bez wykorzystywania urlopu. 

Boże Narodzenie 2022. Jak zaplanować świąteczną przerwę? 

Święta Bożego Narodzenia układają się w tym roku dość niekorzystnie - Wigilia to sobota, a drugi dzień świąt - poniedziałek, Sylwester to również sobota, a Nowy Rok 2023 - niedziela, więc żeby świąteczno-noworoczny wypoczynek potrwał 9 dni, potrzebujemy 4 dni urlopu - od 27 do 30 grudnia. 

Więcej o: