Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Geneza święta i najciekawsze wróżby

Andrzejki to świetna okazja do zorganizowania przedadwentowych zabaw. Kiedy wypada ten dzień? Jakie są zwyczaje i wróżby andrzejkowe? Które zabawy warto zorganizować we własnym domu? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Obecnie Andrzejki są wspaniałą okazją do hucznej zabawy przed rozpoczęciem adwentu. A jak było kiedyś? Przedstawiamy ciekawe informacje na temat tego święta.

Andrzejki 2021 - kiedy wypada to święto?

Andrzejki to święto, które co roku przypada na ten sam dzień. Obchodzone jest w wigilię dnia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W tym roku Andrzejki przypadają na noc z poniedziałku na wtorek (z 29 na 30 listopada).

Andrzejki. Geneza obchodów wigilii św. Andrzeja

Pierwsza wzmianka w literaturze o Andrzejkach pojawiła się w 1557 roku za sprawą historyka i satyrycznego poety epoki renesansu Marcina Bielskiego. W dawnych czasach na Andrzejki oczekiwały szczególnie niezamężne panny, które w tym dniu miały szansę dowiedzieć się, jak ułoży się ich życie miłosne. Wokół domów palono ogromne ogniska, których celem było odpędzanie złych duchów. Panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża oraz liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym wybranku.

Nie brakowało również wspólnych zabaw. Dziewczęta zdejmowały lewy but, a następnie ustawiały go jeden za drugim w kierunku wyjścia. Właścicielka tego, który przekroczy jako pierwszy próg, miała szansę na szybki ślub. Święto było traktowane bardzo poważnie. Młode kobiety pościły przez cały dzień (29 listopada) i modliły się do świętego Andrzeja, który w nagrodę miał im pokazać we śnie wizerunek przyszłego ukochanego.

Więcej o Andrzejkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wróżby na andrzejki. Propozycje na wspólne świętowanie

Przedstawiamy propozycje najpopularniejszych wróżb andrzejkowych:

Więcej o: