COVID-19. Czy zaszczepiony ma kwarantanne? Czy osoby zaszczepione są poddawane kwarantannie?

Wiele osób zastanawia się czy osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku przechodzenia kwarantanny po kontkacie z osobą chorą na COVID-19. Czy przepisy rzeczywiście zwalniają zaszczepionych na koronawirusa z kwarantanny?

Jak podkreśla serwis prawo.pl, zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby zaszczepione nie muszą przechodzić kwarantanny, jeśli na COVID-19 zachoruje domownik. Jednak, czy izolacja nigdy nie jest nakładana na zaszczepione osoby po kontakcie z chorym?

Zobacz wideo Arłukowicz krytycznie o rządowej walce z pandemią

Koronawirus. Zaszczepienie a kwarantanna

W związku z obowiązującymi przepisami pojawiają się jednak liczne kontrowersje. Krytykujący prawo zwracają uwagę na możliwość przeniesienia wirusa na inne osoby mimo zaszczepienia oraz na to, że szczepionka nie chroni w pełni przed zachorowaniem na COVID-19, lecz ma zapobiegać ciężkiemu przebiegowi choroby

Michał DworczykAfera mailowa. Dyskusje o dodatkach covidowych."Można przemyśleć taki myk..."

"Jeśli ktoś ma pozytywny wynik testu na Covid-19 i trafia na izolację, to ozdrowieńcy i zaszczepieni domownicy z automatu nie są kierowani na kwarantannę. Sanepid w praktyce z kwarantanny zwalnia też osoby zaszczepione z pierwszego kontaktu. To oznacza, że kwarantanna dotyczy głównie osób niezaszczepionych, które są narażone na ciężki przebieg choroby Covid-19" - podaje portal. 

Więcej wiadomości na temat COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei na stronie Poradnikzdrowie.pl możemy przeczytać o sytuacji, gdy do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga mężczyzny, który mimo zaszczepienia został objęty kwarantanną w związku z zachorowaniem żony na COVID-19. Portal skontaktował się z resortem zdrowia, którego Jarosław Rybarczyk w imieniu rzecznika prasowego poinformował, że "z obowiązku odbycia powyższej kwarantanny nie stosuje się wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19".

COVID-19. Osoby zaszczepione na siedmiodniowej kwarantannie

Brak kwarantanny dla osób zaszczepionych krytykuje także część medyków. Niektórzy z nich uważają, że osoby zaszczepione powinny być poddane przynajmniej siedmiodniowej kwarantannie. - W ich przypadku transmisja jest mniej intensywna i trwa krócej, ale jednak się pojawia - wyjaśnia profesor. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Covid-19 cytowany przez serwis prawny.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.Granica z Białorusią. Wzrosła liczba rannych, przyjechały kontenery

Profesor dodaje także, że obowiązujące przepisy zostały wprowadzone jeszcze przed pojawieniem się wariantu Delta, przed którym szczepionka daje tylko 50% ochrony przed zachorowaniem.

Więcej o: