Salut narodowy. Dlaczego w Święto Niepodległości słyszymy 21 salw armatnich?

Narodowe Święto Niepodległości Polski jest najważniejszym świętem państwowym w naszym kraju. W dniu 11 listopada upamiętniamy odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. W tym roku podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza została podniesiona na maszt flaga państwowa, wybrzmiał hymn narodowy, Apel Pamięci oraz 21 salw armatnich. Co oznacza liczba 21? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Święto Niepodległości 2021. Oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie

11 listopada w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową i ostatecznie potwierdził porażkę Cesarstwa Niemieckiego. Dzień wcześniej w Warszawie pojawił się Józef Piłsudski, który kilka tygodni później został mianowany na urząd Naczelnika Państwa i kierował odbudową kraju. Podzielona przez trzy mocarstwa - Austrię, Prusy, Rosję - Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. 

- Wolność zawdzięczamy sobie sami. To był zbieg wydarzeń i okoliczności historycznych, niektórzy mówią - cud. Ale to było także męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę, że odzyskamy niepodległość - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie wybrzmiał hymn narodowy i zostało oddanych 21 wystrzałów. Skąd wzięła się ta liczba? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

21 salw w dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski. Czym jest salut narodowy?

Salut narodowy jest jedną z form salwy honorowej, czyli serii wystrzałów oddawanych w trakcie uroczystości upamiętniających ważne rocznice państwowe. Zazwyczaj jest to wystrzał artyleryjski lub wystrzały z broni palnej żołnierzy, którzy biorą udział w paradzie wojskowej.

W Polsce dla uczczenia najważniejszych osób i wydarzeń oddawany jest salut narodowy, który składa się z 21 salw. Zgodnie z wojskowym ceremoniałem, salwy padają dokładnie co 3-5 sekund z unikalnych replik historycznych dział.

Narodowe Święto Niepodległości Polski. Co oznacza liczba "21"?

Jak podaje portal polska-zbrojna.pl, liczba ta wywodzi się z tradycji austro-węgierskiej, która przewiduje 21 salw dla uhonorowania prezydenta, króla lub innych głów państw. Liczba wystrzałów zależy także od pozycji osób uczestniczących w uroczystościach. Ciekawy jest fakt, że podczas mszy w Warszawie odprawionej po śmierci Jana Pawła II pluton wystrzelił 26 razy w podziękowaniu za każdy rok jego pontyfikatu. Był to wyjątek.

Narodowe Święto Niepodległości Polski 2021. Uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza 11 listopada. Andrzej Duda: Przyszedł czas, że trzeba bronić ojczyzny

Więcej o: