11 listopada w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk. Po niedługim czasie został mianowany Naczelnikiem Państwa, a Polska, która została podzielona przez trzy mocarstwa, po 123 latach odzyskała niepodległość.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w niedziele oraz w święta nakazane wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy. 11 listopada 2021 r. w Narodowe Święto Niepodległości, które jest świętem państwowym, msza nie jest zatem obowiązkowa, gdyż nie jest to święto kościelne. Ci, którzy wybiorą się do kościoła, będą musieli przeznaczyć na udział w mszy około 40-50 minut, czyli tyle, co w zwykłą niedzielę.
W czwartek 11 listopada zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, galerie handlowe, supermarkety czy punkty usługowo-handlowe. Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, dzień ten jest też wolny od zajęć szkolnych i od pracy. Mimo to dla osób, które pracują w zawodach użyteczności publicznej, w kulturze, medycynie, transporcie, gastronomii itp., 11 listopada może okazać się dniem pracującym.
Zgodnie z art. 151 KP, wykonującemu pracę w niedziele i święta, oprócz tych zatrudnionych w systemie weekendowym, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny bądź wypłacić podwójną stawkę wynagrodzenia. Dzień wolny powinien zostać oddany jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto.