Narodowe Święto Niepodległości Polski. Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła?

Narodowe Święto Niepodległości Polski obchodzone 11 listopada, to najważniejsze święto państwowe, które obchodzimy Polsce. Każdego roku upamiętniamy odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. po 123 latach zaborów. Czy w tym dniu powinniśmy iść do kościoła na mszę świętą? Odpowiadamy.

11 listopada w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk. Po niedługim czasie został mianowany Naczelnikiem Państwa, a Polska, która została podzielona przez trzy mocarstwa, po 123 latach odzyskała niepodległość.

Zobacz wideo Rosa o słowach Suskiego dot. Marszu Niepodległości: Skrajna głupota

11 listopada. Czy w Narodowe Święto Niepodległości Polski trzeba iść do kościoła?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w niedziele oraz w święta nakazane wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy. 11 listopada 2021 r. w Narodowe Święto Niepodległości, które jest świętem państwowym, msza nie jest zatem obowiązkowa, gdyż nie jest to święto kościelne. Ci, którzy wybiorą się do kościoła, będą musieli przeznaczyć na udział w mszy około 40-50 minut, czyli tyle, co w zwykłą niedzielę.

Zdewastowany pomnik Józefa Piłsudskiego w KrakowieKraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego. Policja szuka sprawców

Święto Niepodległości. Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy?

W czwartek 11 listopada zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, galerie handlowe, supermarkety czy punkty usługowo-handlowe. Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, dzień ten jest też wolny od zajęć szkolnych i od pracy. Mimo to dla osób, które pracują w zawodach użyteczności publicznej, w kulturze, medycynie, transporcie, gastronomii itp., 11 listopada może okazać się dniem pracującym.

Marsz Niepodległości w Warszawie. 11.11.2020 r.W Warszawie 11 listopada będzie 27 manifestacji. Policja ściąga posiłki

Zgodnie z art. 151 KP, wykonującemu pracę w niedziele i święta, oprócz tych zatrudnionych w systemie weekendowym, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny bądź wypłacić podwójną stawkę wynagrodzenia. Dzień wolny powinien zostać oddany jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto.

Więcej o: