Andrzejki mają swoją stałą datę - co roku obchodzone są nocą z 29 na 30 listopada. Zwyczaj wziął swoją nazwę od świętego Andrzeja, którego wspomnienie przypada właśnie na ostatni dzień tego miesiąca. Tradycyjnie w Andrzejki wróży się, by poznać swoją przyszłość czy imię wybranka/wybranki. To również okazja do ostatnich balów i zabaw przed rozpoczęciem adwentu.
Najpopularniejszą formą andrzejkowego wróżenia jest lanie wosku. Wosk z zapalonej świeczki trzeba przelać przez dziurkę od klucza do naczynia z zimną wodą. Gdy wosk wystygnie, wyjmujemy go z miski i przyglądamy się kształtowi. Właśnie z kształtu możemy wyczytać naszą przyszłość. Oto kilka przykładowych interpretacji kształtu wosku:
Inną znaną wróżbą jest obieranie jabłka tak, by skórka była jak najdłuższa. Potem obierkę rzucamy za siebie przez lewę ramię. Kształt, jaki przybierze, podpowie pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony.
Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
W Andrzejki możemy też pomóc naszym marzeniom w ich spełnieniu. Wystarczy przygotować monetę i naczynie z wodą, a potem stanąć w wyznaczonym miejscu, pomyśleć życzenie i rzucić monetą do naczynia. Jeśli uda się trafić - marzenie ma dużą szansę na spełnienie.
Popularne jest także wróżenie z kartek w kształcie serca. Na jednej stronie wypisujemy imiona, a później odwracamy kartkę tak, by ich nie widzieć i przekłuwamy igłą papier w dowolnym miejscu. Przekłute imię jest imieniem przyszłego męża lub żony.