Narodowe Święto Niepodległości Polski. Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy dla każdego? To święto państwowe, ale czy kościelne?

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, to najważniejsze państwowe święto w Polsce. Mimo że data zaznaczona jest w kalendarzu czerwoną kartką, nie dla każdego oznacza to dzień wolny od pracy.
Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

11 listopada w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie zakończył I wojnę światową i ostatecznie przypieczętował porażkę Niemiec. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk (wkrótce został mianowany Naczelnikiem Państwa). Podzielona przez trzy mocarstwa Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Jak upamiętniamy te wydarzenia?

Sytuacja na granicy z BiałorusiąGdzie są migranci? "Zostali uwięzieni. Białoruś nie pozwoli na powrót"

11 listopada. Czy Święto Niepodległości to dzień wolny od pracy?

Od 1989 roku główne uroczystości odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Biorą w nich udział najwyżsi urzędnicy państwowi na czele z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej.

W czwartek 11 listopada zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, galerie handlowe, supermarkety czy punkty usługowo-handlowe. Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, dzień ten jest wolny od zajęć szkolnych i od pracy. Niestety istnieją odstępstwa.

Kto pracuje w dniu 11 listopada? Praca społecznie użyteczna

Według Art. 151 10. KP osoby, które wykonują obowiązki społecznie użyteczne, mimo czerwonej kartki w kalendarzu, nie mają dnia wolnego. Dotyczy to m.in. osób pracujących w gastronomii, zakładach świadczących usługi dla ludności czy działalności kulturowej.

Niestety istnieje tu ryzyko nadużyć ze strony pracodawcy, dlatego, jeśli ktoś uważa, że jego praca nie mieści się w zapisach przewidzianych prawem, może w tym dniu odmówić wykonywania obowiązków. Za odmowę szef nie może nas ukarać, a jeśli to zrobi, należy powiadomić inspekcję pracy.

Zgodnie z art. 151 KP, wykonującemu pracę w niedziele i święta, oprócz tych zatrudnionych w systemie weekendowym, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny bądź wypłacić podwójną stawkę wynagrodzenia. Dzień wolny powinien zostać oddany jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Święto Niepodległości 2021. Święto kościelne czy państwowe?

Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym, a nie świętem kościelnym. Oznacza to, że osoby wierzące nie mają obowiązku udziału we mszy.

wróżby andrzejkowe zdjęcie ilustracyjneAndrzejki 2021. Kiedy wypadają? Historia święta i propozycje wróżb

Więcej o: