Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Jakie są popularne wróżby andrzejkowe?

Kiedy wypadają Andrzejki w 2021 roku? Jakie wróżby będziemy organizować tej nocy? Podpowiadamy, w jaki sposób można celebrować to nieformalne święto.

Andrzejki to zwyczaj, który ma swoje stałe miejsce w kalendarzu. Będziemy je obchodzić w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię dnia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W tym roku jest to noc z poniedziałku na wtorek. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Makijaż na Andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejki 2021. Popularne wróżby andrzejkowe 

Przed wiekami Andrzejki były traktowane bardzo poważnie. Niegdyś było to święto przeznaczone wyłącznie dla niezamężnych kobiet. Tej nocy wróżyły, aby poznać tożsamość przyszłego męża. Dziś jest to okazja do hucznego świętowania i organizowania imprez, w których udział biorą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na stan cywilny. Andrzejki kojarzą nam się przede wszystkim z wróżbami. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

Wrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATOWrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATO

rzut monetą - każdy z uczestników powinien pomyśleć życzenie, a następnie wziąć do ręki monetę o dowolnym nominale i z wyznaczonego miejsca rzucić nią w kierunku naczynia z wodą. Osoba, która trafi do celu, może liczyć na to, że jej życzenie się spełni.

papierowe serce i szpilki -  z kartki papieru wycinamy serce i na jednej ze stron zapisujemy imiona (męskie lub żeńskie). Uczestnik zabawy bierze do ręki serce, odwraca je tak, aby nie widzieć zapisanych imion i przebija je szpilką. Imię, w które trafi, należy do przyszłego męża lub żony. 

wróżba z jabłka - zabawa ta polega na tym, aby obrać jabłko tak, aby obierek był jak najdłuższy, a następnie rzucić go za siebie. Z kształtu, w który ułoży się skórka jabłka, próbujemy odczytać pierwszą literę imienia przyszłego małżonka. 

Nocne działania służbNoc na granicy. Przejście w Kuźnicy zostało zamknięte [WIDEO, ZDJĘCIA]

Więcej o: