Mikołajki 2021 już niebawem. Kiedy wypada to święto? Propozycje prezentów

Mikołajki 2021 tuż-tuż, bo już na początku grudnia. Na ten dzień z niecierpliwością czekają zazwyczaj dzieci, a dorosłym przypomina on o przedświątecznej gorączce. Skąd wziął się ten zwyczaj? Odpowiadamy i przedstawiamy propozycje upominków.
Zobacz wideo Pomysły na prezenty świąteczne. Zrób je sam.

Czym są Mikołajki, wie chyba każdy, a zwłaszcza dzieci, które każdego roku wyczekują na szósty dzień grudnia, bo zazwyczaj otrzymują wówczas prezenty. Dzień ten daje nam przedsmak świąt Bożego Narodzenia i jest świetną okazją do obdarowywania bliskich. Teraz wypadają w poniedziałek. Czy wiesz, skąd wzięła się tradycja? Kim był święty Mikołaj?

Więcej informacji ze świata i z kraju przeczytasz na 

stronie głównej Gazeta.pl.

Św. Mikołaj - biskup z Miry. Kim był?

6 grudnia wspominamy św. Mikołaja. Kim był? Znany również jako Mikołaj z Miry czy Mikołaj z Bari żył na przełomie III i IV w. Duchownego wyróżniało dobre serce, empatia i pomoc, którą niósł ubogim. Na jego temat jest wiele legend. Najpopularniejsza opowiada o posagu, jaki ofiarował córkom zubożałego kupca, tym samym ratując je przed sprzedaniem do domu publicznego. W tradycji chrześcijańskiej Mikołaj uznany jest za cudotwórcę oraz patrona dzieci - stąd tradycja obdarowywania najmłodszych prezentami. 

Donald Tusk na warszawskiej manifestacji pod hasłem 'Ani jednej więcej'"Ani jednej więcej!". Politycy na Marszu dla Izy. "Oburzenie nas jednoczy"

Mikołajki w Polsce. Jak obchodzimy?

W wielu miastach z okazji Mikołajek odbywają się koncerty charytatywne i inne wydarzenia kulturalne. Ich celem jest zebranie jak największej kwoty, którą przekazuje się na pomoc potrzebującym. Zwyczaj  funkcjonuje również w szkołach i przedszkolach, gdzie pracownicy organizują specjalny dzień, rodzice przygotowują jednakowe paczki dla swoich pociech, albo sami uczniowie kupują sobie nawzajem drobne upominki. 

Mikołajki 2021. Co kupić najbliższej osobie? Propozycje prezentów

Nie da się ukryć, że postać świętego Mikołaja została skomercjalizowana. Zewsząd otaczają nas banery i komunikaty z wizerunkiem uśmiechniętego starszego pana w czerwonym ubraniu. Nie dajmy się zwariować i róbmy prezenty z głową. W tym roku Mikołajki wypadają w poniedziałek. Niestety tego dnia nie poprzedza niedziela handlowa. Dobrą informacją jest Black Friday, w którego trakcie, możemy dokonać zakupu w niższej cenie. Zazwyczaj po wejściu do sklepu pojawia się główny problem: "Co wybrać?". Nadchodzimy z pomocą. Nasza lista pomysłów na prezent:

  • słuchawki bezprzewodowe,
  • dobra książka,
  • skarpetki,
  • kosmetyki,
  • zestaw narzędzi, 
  • gra planszowa.

Andrzejki 2021. Wróżby (zdjęcie ilustracyjne)Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Jakie są popularne wróżby i zwyczaje?

Więcej o: